Ksawery Zakrzewski urodził się 15 II 1876 w majątku Wełna koło wsi Goślinowo (powiat gnieźnieński) w patriotycznej rodzinie szlacheckiej. Ukończył gimnazjum w Gnieźnie oraz studia medyczne w Lipsku i Würzburgu. W 1905 roku zamieszkał na stałe w Poznaniu i otworzył praktykę lekarską. W gimnazjum należał do Towarzystwa Tomasza Zana – tajnej polskiej organizacji niepodległościowej. Podczas studiów w Niemczech wstąpił do „Sokoła”. Od 1905 roku do śmierci był prezesem „Sokoła” w Poznaniu i wiceprezesem w całym zaborze pruskim. Wyraźnie dążył do tego, by „Sokół” był nie tylko organizacją sportową, ale przede wszystkim patriotyczno-wychowawczą. W ramach działalności „Sokoła” kładł nacisk na organizowanie lekcji języka polskiego, historii i geografii Polski. Nie zaniedbywał jednak też płaszczyzny sportowej, promował nowoczesne formy gimnastyki w powiązaniu z fachową wiedzą o fizjologii i rozwoju fizycznym człowieka. Był wielkim zwolennikiem i przyjacielem skautingu. Wraz z Bernardem Chrzanowskim zorganizował pierwszy kurs skautowy w Poznaniu, zapraszając ze Lwowa Tadeusza Strumiłłę i Jerzego Grodyńskiego.
Działał także w wielu innych stowarzyszeniach polskich. Był zdeklarowanym niepodległościowcem i demokratą. Utrzymywał kontakty z Polakami–patriotami z wszystkich grup społecznych, zrywał natomiast kontakty z ziemianami, jeśli wyprzedawali ziemię Prusakom.
Zmarł przedwcześnie, 18 listopada 1915. W ostatniej drodze na cmentarz parafii Św. Marcina (obecny teren MTP) odprowadzały go tłumy poznaniaków, w tym skauci i sokoli. Przedwczesna śmierć Ksawerego Zakrzewskiego zabrała wielkiego człowieka, prawdziwego przywódcę Polaków w zaborze pruskim, który mógł dokonać także wielkich rzeczy w przyszłym niepodległym państwie polskim. W 1921 roku decyzją Naczelnej Rady Harcerskiej otrzymał pośmiertnie stopień Honorowego Harcerza Rzeczypospolitej.
Synem Ksawerego Zakrzewskiego był wybitny ekonomista, profesor AE i autor książek o przeszłości Poznania, Zbigniew Zakrzewski (1912-1992). Po II wojnie światowej prochy i nagrobek Ksawerego Zakrzewskiego zostały przeniesione na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha. Imię jego nadano ulicy na Winogradach oraz w 1980 roku Szkole Podstawowej nr 63 na Starołęce i działającemu przy niej Szczepowi Harcerskiemu należącemu do Hufca ZHP Poznań-Nowe Miasto.
Więcej można dowiedzieć się z artykułu:
W. Witczak, Ksawery Zakrzewski - lekarz i działacz społeczny , w: „Kronika Miasta Poznania - Lekarze” (2001/1).