POLSKA: Początek „małyszomanii” – Adam Małysz wygrywa Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata i Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Wybory parlamentarne wygrywa SLD - początek rządów Leszka Millera. W kinach: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Władca Pierścieni I”, „Shrek”, „Dziennik Bridget Jones”. Ukazuje się płyta z projektem muzycznym „Yugoton” zawierająca hit „Malcziki”.
ŚWIAT: Ostatnia wojna na Bałkanach - albańska rebelia w Macedonii. 11 IX 2001 - atak terrorystyczny Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton, następnie operacja wojskowa USA w Afganistanie: Początek wojny z terroryzmem i prawdziwy początek XXI wieku. Shakira staje się światową gwiazdą muzyki pop.
HARCERSTWO: XXXII Zjazd ZHP w Warszawie. Po raz pierwszy są alternatywne kandydatury do władz naczelnych: przewodniczącym zostaje hm. Wojciech Katner pokonując dotychczasową przewodniczącą hm. Marię Hrabowską. Naczelnikiem zostaje hm. Wiesław Maślanka (kontrkandydat: hm. Rafał Bednarczyk).
Zimą 2001 w Hufcu Poznań-Nowe Miasto odbyły się następujące zimowiska i biwaki zimowe:
- Zimowisko Szczepu „Leśni”, Zagórze Śląskie (Góry Sowie),
- Zimowisko X Szczepu im. J. Bytnara, Osieczna
- Zimowisko „Zimmich” 2 PDH, 38 PDHS i 45 PDH, Michałowice (Karkonosze),
- Zimowisko 25 PDH, Goszczanowo,
- Zimowisko 51 PDH i 9 SŚDH, Bolewicko.
![]() Zimowisko Szczepu „Leśni” w Zagórzu Śląskim. Zwiedzanie podziemnego kompleksu „Rzeczka” w Walimiu. |
![]() Szczep „Leśni” pod wieżą na Wielkiej Sowie |
„Zimmich 2001” - zimowisko 2 PDH „Komandorzy” im. Kazimierza Wielkiego, 38 PDHS „Gryf” i 45 PDH „Bór” w Michałowicach w Karkonoszach
24 II 2001 - w harcówce Szczepu „Leśni” na Os. Rzeczypospolitej odbyło się spotkanie z piosenką harcerską pt. Dziupla z Piosenkami. Organizatorem była 434 PDH „Orejana”, poza tym udział wzięły 11 PDH, 437 PDH oraz instruktorzy 2 PDH, 45 PDH i X Szczepu.
![]() „Dziupla z Piosenkami”: 437 PDH „Czarne Kruki” i druhna „Promyk” |
![]() Trzej panowie w beretach… |
![]() Organizatorki: 434 PDH „Orejana” |
![]() W tle widać ówczesny wygląd harcówki na Os. Rzeczypospolitej |
24 II 2001- IX Harcerski Bieg Historyczny (HBH) został zorganizowany przez XC Szczep „Tur”.
25 II 2001 - w domu kultury „Na Skarpie” odbyło się spotkanie pokoleń z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Obecne były m.in. 2 PDH, 45 PDH, drużyny Szczepu „Rataje” oraz „Wiarusy” - seniorzy 2 PDH.
Dzień Myśli Braterskiej w „Na Skarpie”. Przyrzeczenie harcerzy 2 PDH i 25 PDH.
* * *
![]() IV Bieg Urodzinowy 45 PDH „Bór” odbył się 10 III 2001 na terenie poznańskiej Cytadeli. Na zdjęciu zastęp „Rosomaki” z 11 PDH (kolega z lewej się tylko wkręcił na fotkę ;-) |
![]() Był to pierwszy BU45 z podziałem na trasę młodszoharcerską i starszoharcerską. Wśród atrakcji na trasie starszej był m.in. długi zjazd linowy. |
![]() Jeden z punktów kontrolnych trasy starszej. Tematyka Biegu była związana z ratownictwem. |
![]() BU45 zaczął się rozrastać do rozmiarów dużej imprezy. Apelowi końcowemu towarzyszyło wiosenne słońce. |
10 III 2001 - czwarty już Bieg Urodzinowy 45 PDH „Bór” odbył się na poznańskiej Cytadeli. Tematyka biegu była związana z ratownictwem, w myśl hasła „Pyrlandia pod wodą”. Po raz pierwszy Bieg odbywał się na dwóch trasach: młodszo- i starszoharcerskiej.
16/17 III 2001 - odbyły się XIX Nocne Zawody na Orientację „Nietoperz” zorganizowane przez „Błękiną XIV” z Hufca „Siódemka”. Udział wzięli także przedstawiciele drużyn z Nowego Miasta, m.in. z 38 PDHS „Gryf”, 42 PDHS „Vjetrogonja” i 444 PDH „Jar”, były i sukcesy: I m-ce na trasie sportowej Jan Wilczewski (38 PDHS „Gryf”), III m-ce na trasie pucharowej Bartosz Bartkowiak (ta sama drużyna).
23-25 III 2001 - grupa harcerzy i instruktorów 45 PDH uczestniczyła w kursie na Brązową Odznakę Ratownika Medycznego ZHP (BORM). W roku 2001 i kolejnych latach także przedstawiciele innych drużyn Hufca Poznań-Nowe Miasto brali udział w tego rodzaju szkoleniach zdobywając nowoczesne kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy.
24 III 2001 - VI Rajd Ekologiczny: kolejna edycja tej imprezy została zorganizowana przez 51 PDH „Żar”. Trasy tym razem prowadziły do Radojewa na północnym skraju Poznania.
Początek IV 2001 - reprezentacja X Szczepu im. Janka Bytnara brała udział w Rajdzie „Arsenał” w Warszawie.
7 IV 2001 - 45 PDH „Bór”zajęła I miejsce w grze „Mitologia” zorganizowanej przez 24 Szczep „Awangarda” z Hufca Poznań-Grunwald.
25 IV 2001 - w związku z niewykonaniem spisu zawieszono 13 i 46 PDH oraz 3, 14 i 16 NMGZ.
11-13 V 2001 - w Stęszewku odbył się Biwak Majowy Szczepu „Leśni”. W Żerkowie natomiast - biwak 45 PDH „Bór”.
21 V 2001 - zmieniono numer 2 NMGZ na 12 NMGZ
2 VI 2001 - na polach lednickich koło Imiołek odbył się po raz kolejny Apel III Tysiąclecia. Tym razem duża grupa harcerzy i instruktorów Hufca Poznań-Nowe Miasto uczestniczyła w służbie w strukturach ratownictwa drogowego PZMot. W „Watrze” ukazała się relacja pokazująca różne aspekty tej imprezy: Byłem tam już po raz trzeci i po każdym powrocie obiecuję sobie, że już nigdy nie pojadę - a jednak. W tym roku połączonymi siłami 2 PDH, 45 PDH, 112 PDH oraz kilku harcerzy z Jeżyc w łącznej sile 38 osób pojechaliśmy jako ratownicy drogowi, więc z boku mogliśmy się przyglądać jaki bezład, chaos, dezorganizacja panowała zarówno w ZHP i ZHR jak i w innych zrzeszeniach. W różnych środkach przekazu nie ujawnia się 100% prawdy - możemy obejrzeć, przeczytać, usłyszeć jak tam było pięknie, ale rzeczywistość jest inna. Z początku wszystko przebiegało OK, ale z biegiem narastających sytuacji zaczął się robić bałagan. Po kilku godzinach przestały istnieć sektory, wierni tworzyli ogromnne pole skupionych ludzu, dostać się z noszami do poszkodowanych ludzi graniczyło z cudem. Harcerze starsi stali przy „Rybie”, a maluszki pilnowały porządku na tyłach - gdzie, nie trudno się domyślić, kto przesiadywał (niektórzy pomylili imprezy). Instruktorzy biegali i krzykiem wydawali polecenia, a na ich twarzach rysował się niepokój. Prawda, pogoda spłatała figla, deszcz i silny wiatr przyczynił się do tego bezładu. Lecz nie tylko w naszych szeregach było kiepsko: policja, służby medyczne, wodna, a i ratownicy dorogowi nie mogli sprostać narastającym problemom. Ale tak to już jest na takich „masówkach”, człowiek nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. […] (Tomaj 2 PDH - „Watra” nr 6/8 (131/133) czerwiec-sierpień 2001)
9-10 VI 2001 - odbyła się wyprawa 45 PDH do Puszczy Noteckiej.
12 VI 2001 - reaktywowano 32 NMGZ NS „Zielone Migusie” przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Głuchoniemych (OSWDG), która weszła w skład X Szczepu.
11 VII 2001 - powołano Radę Programową Hufca Poznań-Nowe Miasto. Hm. Andrzej Rothe został zastępcą komendanta Hufca na miejsce hm. Przemysława Bobrowskiego.
Latem 2001 w Hufcu Poznań-Nowe Miasto odbyły się następujące obozy:
- Obóz w Imiołkach (16 SMGZ i kolonia cywilna), kmdt hm. T. Ptaszyński,
- Obóz Szczepu „Leśni”, Lubniewice (ZOBACZ WIĘCEJ), kmdt phm. A. Seredyńska,
- Obóz X Szczepu im. J. Bytnara, Świętouście, kmdt phm. A. Kruś,
- Obóz XC Szczepu „Tur”, Bolewicko , kmdt hm. P. Bobrowski,
- Obóz „Trygław” 2 PDH, 45 PDH i 112 PDH, Próchnówko, kmdt hm W. Michalak,
- Obóz 47 PDH, 51 PDH, 56 PDHS, 401 PDH i 444 PDH oraz 9 SŚDH, Głębokie k. Międzyrzecza (ZOBACZ WIĘCEJ), kmdt phm. S. Jenek.
![]() W pierwszych latach XXI wieku jednym z ulubionych miejsc obozowych drużyn z Nowego Miasta stała się baza Hufca Piła w Próchnówku… |
![]() W 2001 odbył się tam obóz trzech drużyn - 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego, 45 PDH „Bór” i 112 PDH „Ostoja” im. Zawiszaków. Obóz ten nosił kryptonim „Trygław”. |
![]() Obóz „Trygław” - szkolenie ratownicze z wykorzystaniem fantomu. |
![]() A to już obóz X Szczepu im. Janka Bytnara w Świętouściu na Wolinie |
![]() Drużyny 47 PDH „Burza”, 51 PDH „Żar”, 56 PDHS „Ogień”, 401 PDH „Noc” i 444 PDH „Jar”, oraz 9 SŚDH „Dąbrowa” miały obóz puszczański w Głebokiem koło Międzyrzecza. |
![]() Kadra obozu w Głębokiem. Więcej zdjęć i informacji nt. tego obozu na osobnej podstronie |
![]() W 2001 odbył się czwarty z rzędu (i jak dotąd ostatni) obóz Szczepu „Leśni” w Lubniewicach… |
![]() …pod hasłem „Odkrywcy Lądów i Oceanów”. Na zdjęciu Festiwal Piosenki Obozowej i Żeglarskiej. Więcej zdjęć i informacji nt. tego obozu na osobnej podstronie |
16-20 VII 2001 - odbyła się ekspedycja pionu starszego 45 PDH w Tatry.
Latem 2001 także 38 PDHS „Gryf” zorganizowała sobie wyprawę w Bieszczady (ZOBACZ WIĘCEJ),
![]() Letnie wyprawy górskie: pion starszoharcerski 45 PDH „Bór” w Tatrach… |
![]() …i 38 PDHS „Gryf” w Bieszczadach (ZOBACZ WIĘCEJ). |
1 VIII 2001 - X Szczep im. Janka Bytnara uczestniczył w uroczystościach rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie.
1 IX 2001 - na Ognisku Patriotycznym Hufiec Poznań-Nowe Miasto był reprezentowany przez 2 PDH, 45 PDH, 112 PDH, 118 PDH oraz Kręgi Seniorów „Owar” i „Wiarusy”
Początek września 2001 - w jeden z weekendów odbyła się w Imiołkach Polowa Zbiórka Harcerzy Starszych Hufca Poznań-Nowe Miasto. Obecni byli reprezentanci czterech drużyn starszoharcerskich: 38 PDHS „Gryf”, 42 PDHS „Vjetrogonja”, 56 PDHS „Ogień” i 118 PDHS „Wawer” oraz drużynowi 9 SŚDH i 47 PDH. W programie była m.in. dyskusja o harcerstwie starszym, gra terenowa, zajęcia z linami, nocny bieg na orientację i mecz piłki nożnej.
17 IX 2001 rozwiązano Szczep SP-46 (Osiedle Warszawskie) i działające w nim drużyny 13 PDH, 46 PDH oraz 14 NMGZ. Rozwiązano także 3 NMGZ i 16 NMGZ. Zawieszono działalność 36 NMGZ „Mali Przyrodnicy”.
21-23 IX 2001 – w Imiołkach odbył się V Biwak Hufcowy. Ten BH nie miał ani plakietki, ani wyróżniającej nazwy, ale zapisał się w pamięci chyba wszystkich jako bardzo udana impreza. Komendantem był phm. S. Jenek, a drużyną sztabową 56 PDHS „Ogień”. Odnotowana została największa w porównaniu z wcześniejszymi edycjami frekwencja: 13 drużyn, 15 patroli, ponad 120 osób. Wyniki rywalizacji były następujące - w kategorii młodszoharcerskiej I miejsce 444 PDH „Jar”, II - 11 PDH „BKB”, III - 47 PDH „Burza”. W kategorii starszoharcerskiej: I miejsce 38 PDHS „Gryf”, II - 45 PDH „Bór”„, III - 2 PDH „Komandorzy”.
![]() V Biwak Hufcowy w Imiołkach cechował się dużą liczbą uczestników. Na zdjęciu zbiórka reprezentantów drużyn na konkurencję-niespodziankę. Z lewej komendant Biwaku dh. Sławek |
![]() Zainteresowanie ratownictwem ogarnęło ZHP na początku XXI wieku. Także na V BH było to widać - oto np. pokaz medycznego ratownictwa drogowego w wykonaniu 2 PDH (więcej zdjęć z V BH na oddzielnej podstronie). |
początek października 2001 – w Wielkiej Grze Wojennej „Perkun 18” organizowanej przez 37 PDH „Bractwo Kruka i Kojota” z Hufca Siódemka uczestniczyły dwa środowiska Hufca Poznań-Nowe Miasto: 38 PDHS „Gryf” (ekipa „Yuha”) i 42 PDHS „Vjetrogonja”. Fabuła w tym roku stała pod znakiem „wyprawy krzyżowe”.
![]() Wielka Gra Wojenna „Perkun 18”, połączone siły 38 PDHS „Gryf” i 42 PDHS „Vjetrogonja” |
![]() Stylistyką „Perkuna” były wyprawy krzyżowe. Jak widać, nasi reprezentanci woleli wcielić się w role Saracenów, a nie krzyżowców! |
Październik 2001 - powstała nowa (druga) wersja strony internetowej Hufca Poznań-Nowe Miasto, z adresem www.nowemiasto.zhp.wlkp.pl
12-14 X 2001 – 45 PDH wzięła udział w Jesiennej Grze Polowej w Lęborku zorganizowanej przez 7 DH „Czerwone Berety” dla upamiętnienia rocznicy operacji „Market-Garden” czyli desantu alianckich spadochroniarzy w Holandii w 1944 roku.
![]() 45 PDH „Bór” na Jesiennej Grze Polowej w Lęborku, październik 2001 |
![]() Jesienna Gra Polowa to jedna z bardziej znaczących imprez drużyn proobronnych ZHP w skali ogólnopolskiej. |
27-28 X 2001 - odbyły się I Hufcowe Zawody na Orientację „Hades”. Organizatorem była 38 PDHS „Gryf”. Mistrzem Hufca w NBnO został Tomasz Polus (42 PDHS), zwycięzca trasy pucharowej. Na trasie kobiecej I miejsce zajęła Ania Grabianowska (9 SŚDH), a na sportowej Szymon Chraplewski (444 PDH).
29 X 2001 - zawieszono działalność 96 PDH „Watra”. 65 PDH NS „Szaniec” wystąpiła z X Szczepu i została przemianowana na 106 PDH „Szaniec”.
około 2 XI 2001 odbył się Apel Poległych nad Maltą przy Pomniku Poległych Harcerzy.
3/4 XI 2002 - 434 PDH „Orejana” zajęła I miejsce na Festiwalu Piosenki „Kasjopeja” zorganizowanym przez 57 PDH „Arkona” z Hufca Siódemka.
9/10 XI 2001 - XXI Bieg Nocny Śladami Historii zorganizowany przez Hufiec „Siódemka” po raz kolejny okazał się szczęśliwy dla Hufca Poznań-Nowe Miasto. 56 PDHS „Ogień” po raz trzeci z rzędu zajęła I miejsce, a II miejsce przypadło patrolowi 11 PDH. Udział wzięły też 38 PDHS i 45 PDH.
16-18 XI 2001 - w Nekli odbył się biwak trzech drużyn: 2 PDH, 25 PDH i 118 PDH.
XI 2001 (brak dokładnej daty) - odbył się Biwak Andrzejkowy X Szczepu w Piłce.
30 XI 2001 - powstała nowa drużyna: 65 PDHS „Czeremcha” w X Szczepie (od czerwca nie działała 65 PDHS „Odbój” choć formalnie chyba zapomniano ją rozwiązać…). Jednocześnie utworzona została też jednostka nowego rodzaju: Harcerska Grupa Ratownicza (HGR), pierwszy od dawna w Hufcu Poznań-Nowe Miasto międzydrużynowy klub specjalnościowy. Jak widać, rok 2001 stał pod znakiem wszechstronnego rozwoju ratownictwa.
1-2 XII 2001 - 45 PDH brała udział w Biegu Zastępów Harcerskich „Szaga - Kosmiczna Galareta” zorganizowanym przez 19 PDH „$krót” z Hufca Poznań-Stare Miasto.
14-16 XII 2001 - w Zaniemyślu odbył się Biwak Wigilijny Szczepu „Leśni”. Spotkania opłatkowe odbyły się także w innych środowiskach.
22 XII 2001 - została utworzona 2 NMGZ przy SP-85.
XII 2001 - X Szczep występował na deskach Teatru Wielkiego w spektaklu „Wigilie Polskie” Barbary Wachowicz.
XII 2001 - odbyły się obchody 88-lecia założenia 2 PDH.
![]() Zbiórka bożonarodzeniowa 2 PDH w budynku „Starego Hufca” czyli w Ośrodku Malta, grudzień 2001 |
![]() Obecni byli także seniorzy „Wiarusy”. Pośrodku w beżowym płaszczu hm. Kazimierz Mielcarek. |
31 XII 2001 - w tym dniu w Hufcu ZHP Poznań-Nowe Miasto im. Bolesława Chrobrego istniały następujące podstawowe jednostki organizacyjne:
A) Gromady zuchowe:
- 2 NMGZ (SP-85 Komandoria)
- 4 NMGZ „Łowcy Przygód” (XC Szczep „Tur”)
- 5 NMGZ „Zielone Stópki”(X Szczep im. J. Bytnara)
- 10 NMGZ (Szczep „Rataje”)
- 10 NMGZ NS (X Szczep im. J. Bytnara)
- 12 NMGZ
- 31 NMGZ „Cwaniacy” (środowiskowa Żegrze)
- 32 NMGZ NS „Zielone Migusie” (X Szczep im. J. Bytnara, OSWDG)
B) Drużyny harcerskie i starszoharcerskie: (uwaga: niektóre miana są nieoficjalne lub niepotwierdzone):
- 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego (przy SP-85 Komandoria)
- 11 PDH „Bractwo Kory Brzozowej” (Szczep „Leśni” Os. Rzeczypospolitej)
- 25 PDH „Rój” (Szczep „Rataje”)
- 38 PDHS „Gryf”(przy KH)
- 42 PDHS „Vjetrogonja”(przy KH)
- 45 PDH „Bór” (Os. Piastowskie)
- 47 PDH „Burza” (przy SP-3 Swarzędz)
- 48 PDH „Grot” (XC Szczep „Tur”)
- 51 PDH „Żar” (przy SP-18 Os. Armii Krajowej)
- 56 PDSH „Ogień” (przy SP-18 Os. Armii Krajowej)
- 65 PDH „Iskra” (X Szczep im. J. Bytnara)
- 65 PDHS „Czeremcha” (X Szczep im. J. Bytnara)
- 82 PDH „Grabica” (XC Szczep „Tur”)
- 90 PDH „Tur” im. gen. St. Roweckiego „Grota” (XC Szczep „Tur”)
- 104 PDH NS „Dziupla” (Szczep „Leśni”, SPS-104)
- 106 PDH NS „Szaniec”
- 112 PDH „Ostoja” im. Zawiszaków (Górny Taras Rataj)
- 118 PDH „Zawiszacy” (Szczep „Rataje”)
- 118 PDHS „Wawer” (Szczep „Rataje”)
- 190 PDH „Rakoń” (XC Szczep „Tur”)
- 401 PDH „Noc” (przy SP-19 Os. Oświecenia)
- 434 PDH „Orejana” (Szczep „Leśni” Os. Rzeczypospolitej)
- 436 PDH „Mafeking” (HSDŚ)
- 437 PDH „Czarne Kruki” (HSDŚ)
- 444 PDH „Jar” (Szczep „Rataje”)
C) Inne jednostki:
- Harcerska Grupa Ratownicza
- Krąg Instruktorski „Róża Wiatrów”
- Krąg Seniorów Osiedla Warszawskiego „Owar”
- Krąg Seniorów 2 PDH „Wiarusy”
- Poczta Harcerska nr 133 Poznań