POLSKA: Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. 22 VII 1983 zostaje zawieszony stan wojenny. Przewodniczący nielegalnego NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla. Przeboje muzyczne: „Przeżyj to sam” i „Szklana pogoda” grupy Lombard oraz „Mniej niż zero” grupy Lady Pank.
SWIAT: Ronald Reagan inicjuje program zbrojeń strategicznych nazwany przez prasę „programem Gwiezdnych Wojen”. W USA początek sieci Internet. Irlandzka grupa rockowa U2 wydaje album „War” z utworem „New Year’s Day” poświęconym Polsce. Zenit epoki thatcheryzmu w Wielkiej Brytanii – Margeret Thatcher po raz drugi zostaje premierem. Kino: „Gwiezdne Wojny - epizod VI: Powrót Jedi”. Do Europy dociera moda na aerobic.
POZNAŃ: 20 VI 1983 Ojciec Święty odprawia Mszę Św. na Łęgach Dębińskich z udziałem około miliona wiernych – jest to największe zgromadzenie ludzkie w dziejach Poznania. Zostaje uruchomiona komunikacja tramwajowa od Ronda Starołęka do Os. ZWM (obecne Os. Stare Żegrze). Konsekracja kościoła Pierwszych Polskich Męczenników na Os. Tysiąclecia i nowego budynku kościoła Chrystusa Odkupiciela na Os. Warszawskim. Powstaje przystanek kolejowy Poznań-Karolin.
HARCERSTWO: Drużyny kihamowskie pełnią służbę porządkową, sanitarną i informacyjną podczas II Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Odbywa się II PZHS w Węgorzewie. Rozpoczyna nadawanie Rozgłośnia Harcerska. W Chorągwi Poznańskiej rok przebiega pod znakiem 65 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Styczeń 1983 – drużyny Hufca Poznań-Nowe Miasto brały udział w Harcerskim Pogotowiu Zimowym. Wyróżniły się Szczepy SP-46 i SP-86 z Osiedla Warszawskiego, SP-18 (Osiedle Manifestu Lipcowego) oraz środowiskowa 444 PDH.
17 I 1983 – hufiec odwiedziła delegacja fińskiej komunistycznej organizacji młodzieżowej SDPL
W ramach Harcerskiej Akcji Zimowej 1983 odbyły się 4 zimowiska:
1) Zimowisko szkoleniowe KH dla instruktorów w Pońcu, komendant hm. Piotr Soboń,
2) Zimowisko Szczepu ZSS w Białce Tatrzańskiej, kmdt hm. Stanisław Nowaczyk,
3) Zimowisko Szczepu SP-18 w Stęszewku, kmdt hm. PL Barbara Radziej,
4) Zimowisko Szczepu Szkoły Muzycznej w Dusznikach-Zdroju.
10 II 1983 – Komenda Hufca omawiała stan i perspektywy rozwoju drużyn Nieprzetartego Szlaku na terenie Nowego Miasta. W tym momencie drużyny NS były dopiero na początkowym etapie organizacji w SPS-105 i w Ośrodku Szkolno Wychowawczym Dzieci Głuchych, brakowało kadry do prowadzenia tych drużyn. KH postanowiła wszelkimi możliwymi sposobami wesprzeć tworzenie drużyn NS w SPS-105 i w OSWDG.
23 II 1983 – Szczepy z Osiedla Warszawskiego brały udział w uroczystościach rocznicowych wyzwolenia Poznania przy grobach żołnierzy radzieckich na Miłostowie.
12 III 1983 – w Komendzie Hufca Poznań-Nowe Miasto odbyło się zorganizowane przez komendę Chorągwi spotkanie harcerskich drużyn wodnych z kapitanem ż.w. D. Dudą, kapitanem statku „Poznań”.
12 III 1983 - 11 PDH „Turystyczna” (oraz być może także inne drużyny) brała udział w Rajdzie PTTK „Dokarmiamy Zwierzęta” do Darzyboru.
16 III 1983 – Szczep SP-85 był odpowiedzialny za wysłanie delegacji z życzeniami na Wojewódzki Zjazd Straży Pożarnych.
17 III 1983 – na posiedzeniu KH omawiano stan i perspektywy rozwoju drużyn starszoharcerskich. Stwierdzono, że mają one duże problemy z dostępem do materiałów metodycznych i sprzętu turystyczno-obozowego. Harcerze starsi mają także trudności z zakupem mundurów harcerskich, gdyż w sklepach CSH brakuje odpowiednich rozmiarów. Wnioski z dyskusji przekazano do KCh i GK.
1 V 1983 - 100-osobowa reprezentacja Hufca uczestniczyła w pochodzie 1-majowym.
7 V 1983 – w Parku Tysiąclecia odbyły się obchody XV-lecia nadania Hufcowi imienia Janka Krasickiego.
7 V 1983, Park Tysiąclecia. XV-lecie nadania Hufcowi imienia Janka Krasickiego. W głębi widać popiersie ówczesnego bohatera - obecnie już nie istniejące |
Z murku lepiej widać |
Przemarsz drużyn ulicami Komandorii |
Oficjele oglądają harcerskie kroniki |
8 V 1983 – w Głuszynie przeprowadzony został harcerski bieg sprawnościowy w ramach eliminacji do 2 Rajdu Piastowskiego, przygotowany przez Wojskowy Krąg Instruktorski Jednostki Wojsk OPK. Meta biegu mieściła się w SP-53. Komendantem biegu był hm. PL Ryszard Solarski. I miejsce w pionie starszoharcerskim zdobyła 437 PDH im. Tadeusza Kościuszki (Szczep ZSS, drużynowy Przemysław Polowczyk), w pionie młodszoharcerskim równorzędnie 46 PDH im. Zbigniewa Gendery (Osiedle Warszawskie - SP-46, drużynowy pwd. Piotr Gabski) i 118 PDH (środowiskowa-Rataje, drużynowa hm. Małgorzata Marcinkowska).
8 maja 1983, bieg sprawnościowy w Głuszynie, 118 PDH ze Szczepu „Rataje” |
118 PDH zajęła I miejsce w pionie młodszym ex aequo z 46 PDH |
9 V 1983 - na zbiórce 402 PDH „Wolność” (SP-18) z okazji Dnia Zwycięstwa gościły członkinie Szarych Szeregów: dh. Aleksandra Bielerzewska i dh. Danuta Schubert.
W ramach Harcerskiej Akcji Letniej 1983 odbyły się: 4 kolonie zuchowe (111 uczestników zuchów), 10 obozów harcerskich stałych (1042 uczestników), obozy wędrowne (92), 2 obozy zagraniczne w NRD i Finlandii (113), ponadto 30 harcerzy brało udział w obozie specjalnościowym w Dęblinie. Nie o wszystkich obozach z tego roku udało się ustalić dokładniejsze dane, wiemy tylko że były to m.in. następujące obozy:
1) Obóz KH Imiołki I – kmdt hm. PL Marian Orzech,
2) Obóz KH Imiołki II – kmdt hm. PL Marian Orzech,
3) Obóz KH Imiołki III – kmdt hm. PL Marian Orzech,
4) Kolonia zuchowa KH Imiołki I – kmdt hm. Janina Orzech,
5) Kolonia zuchowa KH Imiołki I – kmdt hm. Janina Orzech,
6) Kolonia zuchowa KH Imiołki I – kmdt hm. Janina Orzech,
7) Obóz Rejonu Rataje Gościm I – kmdt hm. W. Tokłowicz,
8) Obóz Rejonu Rataje Gościm I – kmdt hm. W. Tokłowicz,
9) Obóz Rejonu Rataje Gościm I – kmdt hm. W. Tokłowicz,
10) Kolonia zuchowa Rejonu Rataje Gościm – kmdt pwd. K. Głuchowski,
11) Obóz Szczepu im. Ks. Zakrzewskiego przy SP-63, Prusim, kmdt hm PL F. Wilewski,
12) Obóz Szczepu Szkoły Muzycznej w Kiekrzu – kmdt phm. P. Jaworski,
13) Obóz Szczepu Szkoły Muzycznej w Dusznikach – phm. P. Jaworski,
14) Obóz w Zakopanem (najprawdopodobniej Szczepu X LO) – kmdt hm. PL. Maria Antczak,
15) Obóz Szczepu SP-51 w Próchnówku – kmdt phm. W. Michalak,
16) Obóz wędrowny Szczepu ZSChem Międzygórze I – kmdt phm. S. Jędrzak,
17) Obóz wędrowny Szczepu ZSChem Międzygórze I – kmdt phm. S. Jędrzak,
18) Obóz wędrowny Szczepu ZSS Gorce – Pieniny – kmdt hm. S. Nowaczyk.
Podczas lata w Imiołkach wykonano dalsze prace przy konserwacji istniejących już budynków (malowanie ścian i drzwi), pokryto papą i smołą dach jadalni, zbudowany został tzw. „domek trapera”. Imiołki podczas lata wizytowali dowódca Wojsk Lotniczych gen. bryg. Tytus Krawczyc i wojewoda poznański Marian Król.
Obóz w Imiołkach, lato 1983. Na zdjęciu najprawdopodobniej zbiórka drużyn przed wymarszem na ognisko nad jeziorem
Przed wyjazdem do Imiołek - oczekiwanie na autokary w Parku Tysiąclecia |
Imiołki 1983 - przed jedną z zuchówek. Ciekawe umundurowanie instruktorek - koszula mundurowa i spódnica w kwiaty… |
Imiołki 1983 - wnętrze jednej z zuchówek |
Imiołki 1983 - 11 PDH „Turystyczna” |
Imiołki 1983 - przemarsz drużyn na zajęcia |
Pałatka - nieodłączny element szyku munudrowego 1983 |
Imiołki 1983 w kolorze: na zdjęciach zuchy i harcerze Szczepu SP-18 czyli… |
…141 DZ „Pszczółki” i 402 PDH „Wolność” |
Seniorzy 2 PDH, w tym 83-letni Kazimierz Juniczak, który był skautem jeszcze w czasach zaboru pruskiego, odwiedzili latem 1983 obóz harcerski w Gościmiu. Drużynie ADH „Słoneczna Pięciolinia” przekazali historyczne sztandary Dwójki z 1945. Uzgodniono, że drużyna ta wróci do tradycji 2 PDH.
W Gościmiu także trwały prace przy rozbudowie stanicy - w 1983 zainstalowano instalację wodno-kanalizacyjną, wybudowano umywalnie i ubikacje, zbudowano płot i bramę.
9-11 IX 1983– w Imiołkach odbył się 2 Chorągwiany Rajd Piastowski. Hufiec Poznań-Nowe Miasto był reprezentowany na trasie starszoharcerskiej przez 437 PDH (drużynowy P. Polowczyk) – zajęła ona I miejsce, oraz przez 46 PDH (drużynowa hm. Urszula Kocikowska – VII miejsce) i 118 PDH (hm. Małgorzata Marcinkowska – VIII miejsce).
12 IX 1983 – 46 PDH reprezentowała Hufiec na otwarciu wystawy nt. 70-lecia harcerstwa wielkopolskiego w poznańskim Pałacu Kultury.
15 IX 1983 – odbyło się spotkanie harcerzy Szczepu SP-18 z delegacją enerdowskiej młodzieżówki komunistycznej FDJ.
17 IX 1983 – drużyny Hufca uczestniczyły w uroczystej inauguracji roku harcerskiego pod Pomnikiem Armii Poznań. Przy tej okazji zaprezentowano historyczne sztandary harcerskie, w tym 4 z Nowego Miasta.
Przemarsz pod Pomnik Armii Poznań, 17 IX 1983 - inauguracja roku harcerskiego 1983/1984. Na czele kolumny Hufca Poznań-Nowe Miasto komendant Orzech i poczet sztandarowy.
Maszerują harcerki
W granatowych mundurach Szczep Drużyn Żeglarskich przy Szkole Muzycznej - jedyne w dziejach Nowego Miasta środowisko wodne.
12 III 1983 - 45 PDH (oraz być może także inne drużyny) brała udział w Rajdzie PTTK „Rajmos 83” .
11 X 1983 – Szczepy z Osiedla Warszawskiego, Szczep SP-18 oraz 118 PDH uczestniczyły w przemarszu ulicami miasta z okazji 40-lecia Ludowego Wojska Polskiego. Następnego dnia 12 X 1983 poczet sztandarowy Hufca był obecny podczas uroczystości Święta Wojska na Cytadeli i pod Pomnikiem Armii Poznań.
2 XI 1983 – odbył się Apel Poległych przy Pomniku Poległych Harcerzy na Malcie przygotowany przez 437 PDH.
7 XI 1983 – harcerze Szczepów Osiedla Warszawskiego stali na warcie honorowej pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na cmentarzu miłostowskim.
19 XI 1983 – w Domu Kultury „Stomil” odbyło się Spotkanie z Piosenką Harcerską z okazji 70-lecia Chóru Hejnał. Uczestniczyły w nim Szczepy SP-3, SP-19, SP-46, SP-51, SP-63, 443 Żeglarska PDH, 118 PDH, 435 PDH.
9-10 XII 1983 – odbyły się uroczystości 70-lecia 2 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Wielkiego. Hm. Kazimierz Mielcarek poprowadził apel poległych pod Pomnikiem na Malcie, odbyło się spotkanie seniorów, instruktorów i młodzieży harcerskiej w ODK „Orle Gniazdo” na Osiedlu Lecha. Wystąpiła 2 ADH „Słoneczna Pięciolinia”.
W tygodniku GK ZHP „Motywy” ukazał się obszerny reportaż, w którym jak na owe czasy dość odważnie i krytycznie przedstawiono przemiany 2 PDH i Hufca Poznań-Nowe Miasto w latach 1956-1983.
11 XII 1983– w ODK „Orle Gniazdo” odbyło się spotkanie 443 PDH Żeglarskiej (Szkoła Muzyczna) z powstańcami wielkopolskimi 1918/1919.
17 XII 1983 – w SP-3 na Os. Piastowskim odbyło się uroczyste otwarcie harcówki, kominek z okazji 65 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, oraz nadanie działającej w tej szkole drużynie 45 PDH nazwy „Bór”. Drużynowym był wówczas pwd. Przemysław Mańkowski.
17 XII 1983 - otwarcie harcówki 45 PDH oraz 25 DZ i 30 DZ w Szkole Podstawowej nr 3 na Os. Piastowskim. Jednocześnie drużyna 45 PDH otrzymuje miano „Bór”. |
Dyrekcja szkoły ogląda harcówkę |
Po odczytaniu rozkazu i uroczystym otwarciu, hm. Bronisław Krawiec wygłosił gawędę o Powstaniu Wielkopolskim |
Zbiorowe zdjęcie na zakończenie miłej uroczystości |
23 XII 1983 – harcerze Szczepu SP-51 (komendant phm. Włodzimierz Michalak) odwiedzili mieszkających na Górnym Tarasie Rataj powstańców wielkopolskich. W szkole odbyła się uroczysta zbiórka poświęcona 65 rocznicy Powstania.
27 XII 1983 – na Malcie pod Pomnikiem Poległych Harcerzy odbył się apel z okazji 65 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wartę honorową wystawiła 444 PDH. Wystawiono też warty przy mogiłach powstańców na cmentarzu starołęckim (Szczep im. Ks. Zakrzewskiego SP-63), na Miłostowie (Szczep im. H. Sienkiewicza SP-46) oraz przy kościele Św. Rocha (drużyna z Osiedla Piastowskiego - być może 435 PDH?).
28 XII 1983 – harcerze 443 PDH Żeglarskiej ze Szkoły Muzycznej spotkali się ponownie z powstańcami wielkopolskimi – na zbiórkę przybyło 3 weteranów Powstania: kpt. Marian Dopieralski, ppor. Franciszek Jankowski i ppor. Antoni Mielcarek. Harcerze odwiedzili też w domu na Śródce powstańca Józefa Ciesielskiego.
15 XII – 10 I 1984 – trwała akcja „Radość Pod Choinkę”. Paczki z prezentami zebrane przez harcerzy przekazano dzieciom z SP Specjalnej 105 i Ośrodka Dzieci Głuchych na Śródce. W akcji uczestniczyła większość szczepów Hufca.