POLSKA: Trwa stan wojenny. Manifestacje w różnych miastach Polski, rozpędzane przez ZOMO. Władze tworzą Patriotyczny Ruch Ocalenia Narodowego (PRON). Reprezentacja Polski zdobywa brązowy medal w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Hiszpanii. Powstaje fala największych przebojów polskiego rocka, m.in. „Chcemy być sobą” grupy Perfect, „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Biała flaga” Republiki. Rozwija się subkultura punków.
ŚWIAT: Wojna argentyńsko-brytyjska o Falklandy. Wybucha wojna domowa w Libanie. Umiera Leonid Breżniew, nowym przywódcą ZSRR zostaje Jurij Andropow. Włosi zostają mistrzami świata w piłce nożnej. Filmy: „E.T.” Stevena Spielberga, „Łowca androidów” Ridleya Scotta. Początek masowej produkcji płyt kompaktowych.
POZNAŃ: Zostaje odsłonięty pomnika Armii Poznań oraz zrekonstruowany pomnik 15 Pułku Ułanów. Andrzej Wituski zostaje prezydentem Poznania. Zaczyna się ukazywać tygodnik „Wprost”.
HARCERSTWO: Harcerski Alert Powodziowy. Naczelnikiem ZHP zostaje Ryszard Wosiński. Zniesiony zostaje stopień organizatora. KIHAM się samorozwiązuje, ale apeluje o kontynuowanie działalności instruktorów w środowiskach na rzecz służby harcerstwa Bogu i Polsce oraz wierności Prawu Harcerskiemu z 1932 roku. Odbywa się I Polowa Zbiórka Harcerzy Starszych (PZHS) w Tucznie w woj. pilskim.
13-24 I 1982 – trwał Harcerski Alert Powodziowy związany z powodzią na Wiśle w woj. płockim i na Warcie w woj. konińskim. W Hufcu Poznań-Nowe Miasto zebrano 248 000 zł, 1977 kg odzieży i 138 kg środków czystości dla powodzian
22 I 1982 – ukazał się rozkaz Komendanta Chorągwi Poznańskiej, w którym uporządkowano numerację drużyn harcerskich w Poznaniu. Numery jedno i dwucyfrowe rozdzielono między 5 poznańskich hufców mniej więcej zgodnie z historycznymi tradycjami sprzed 1949 roku, ponadto każdy hufiec otrzymał przedziały numerów trzycyfrowych. Poznań-Nowe Miasto dostał numery 2, 3, 9, 10, 11, 25-28, 36, 38, 45-48, 50, 51, 56, 66, 82, 86, 90 oraz z przedziałów 104-120 i 401-450. Stosownie do tego uporządkowano numerację drużyn w Hufcu
W styczniu 1982 rozważano propozycję włączenia Hufca ZHP Swarzędz do Hufca Poznań-Nowe Miasto w związku z kryzysem działalności harcerstwa w Swarzędzu. Komenda Hufca Poznań-Nowe Miasto wypowiedziała się przeciw tej propozycji, uzasadniając to dużą odległością i odmiennością obu środowisk, zadeklarowała jednak pomoc metodyczną Swarzędzowi.
5 II 1982 – odbyło się spotkanie Komisji Historycznej i komendantów szczepów. Postanowiono rozpocząć przygotowania do 70-lecia założenia 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego, a tym samym harcerstwa w prawobrzeżnym Poznaniu. Utworzone zostały trzy rejony w których miały być przygotowane i przeprowadzone uroczystości: Śródka – środowisko d. 2 PDH (odpowiedzialni hm. Kazimierz Mielcarek i hm. Henryk Konefka), Główna – środowisko d. 3 PDH (phm. Władysław Nowacki), Osiedle Warszawskie – środowisko d. 13 PDHek i 26 PDH (phm. Marian Pietrzykowski).
6 II 1982 – wznowiono prace przy budowie Stanicy Obozowej „Orle Gniazdo” w Imiołkach. Na rok 1982 zaplanowano budowę bramy, umywalni, ubikacji i drugiej hydroforni. Prace miały być wykonywane w każdy weekend.
13 II 1982 – ADH „Słoneczna Pięciolinia” wystąpiła w ODK „Trojka” na wieczornicy dla żołnierzy pod hasłem „Dziękujemy wam żołnierze”.
22 II 1982 – Szczepy SP-46 i SP-86 reprezentowały harcerstwo podczas uroczystości rocznicy wyzwolenia Poznania na cmentarzu na Miłostowie. W dniu 23 II 1982 w SP-63 odbyła się wieczornica poświęcona tej rocznicy przygotowana przez Szczep im. Ksawerego Zakrzewskiego.
12 III 1982 – odbyło się uroczyste otwarcie harcówki w SP-31 na Osiedlu Piastowskim.
27 III 1982 – 11 PDH „Turystyczna” brała udział w Rajdzie PTTK „Topienie Marzanny” przez naramowicki klin zieleni do Różanego Młyna: „W międzyczasie na PTTK-owskim rajdzie dokonaliśmy zatopienia marzanny. Rajd ten był dla początkujących turystów prawdziwym chrztem - trasa wynosiła ok. 20 km i nie obyło się bez błądzenia.” (z dokumentacji drużyny).
28 III 1982 – Szczep im. Floriana Marciniaka z SP-2 uczestniczył w XII Rajdzie „ARSENAŁ” organizowanym przez Hufiec Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów. Rajd ten organizowany od 1971 roku nieprzerwanie przypominał o harcerskich ideałach służby, braterstwa i pracy nad sobą. W latach komunistycznego zakłamania był też jednym z sposobów przypominania prawdziwej historii harcerstwa.
28 III 1982, Szczep im. Floriana Marciniaka na Rajdzie „Arsenał” w Warszawie. Pierwsza z prawej zastępczyni komendanta Szczepu, hm. Małgorzata Marcinkowska. |
Ulica Długa w Warszawie, dawny Arsenał - obecny gmach Muzeum Archeologicznego. To tu 28 III 1943 Grupy Szturmowe Szarych Szeregów odbiły przewożonych więźniów Gestapo. |
Rajd „Arsenał” 1982 - odwiedziny cmentarza na Powązkach. Przy grobie „Rudego” i „Zośki”. |
Las brzozowych krzyży - kwatera Szarych Szeregów na Powązkach. O tych bohaterach przez wiele dziesięcioleci PRL nie mówiono… |
24 IV 1982 – 11 PDH „Turystyczna” uczestniczyła w Rajdzie PTTK „Wiosna 82” do Promna.
1 V 1982 – drużyny Hufca w łącznej liczbie 150 harcerzy uczestniczyły w pochodzie 1-majowym. Tym razem miał on skromniejsza formę niż w poprzednich latach – trasa przemarszu prowadziła spod pomnika Powstańców Wielkopolskich na Plac Bernardyński.
9 V 1982 – z okazji Dnia Zwycięstwa odbył się Apel Poległych pod Pomnikiem na Malcie, złożono też kwiaty pod pomnikami żołnierzy radzieckich na Miłostowie i na Cytadeli. 11 PDH uczestniczyła tego dnia w Rajdzie Zwycięstwa (PTTK) do Piotrowa.
19-20 VI 1982 – 11 PDH brała udział w Rajdzie PTTK „Witamy Wakacje”.
Podczas Harcerskiej Akcji Letniej 1982 odbyło się 9 obozów stałych, 5 wędrownych, 2 zagraniczne i 2 specjalnościowe. W HAL uczestniczyło łącznie 977 zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca.Były to m.in. następujące obozy:
1) Obóz KH w Imiołkach I turnus,
2) Obóz KH w Imiołkach II turnus,
3) Obóz KH w Imiołkach III turnus,
4) Obóz Szczepu ZSS, kmdt hm. S. Nowaczyk,
5) Obóz Szczepu ZSChem,
6) Obóz Szczepu SP-45, kmdt phm. Jan Nowacki,
7) Obóz Szczepu SP-85, kmdt phm. Marian Ratajczak,
8) Obóz 402 PDH (SP-18) w Stęszewku,
9) Obóz żeglarski Szczepu Szkoły Muzycznej w Kiekrzu.
O pozostałych brak informacji.
Przez lato wykonano wiele prac w Imiołkach. Zostały zbudowane ubikacje, umywalnia i druga hydrofornia, ganki przed kadrówkami, elementy zdobnictwa, dokończono budowę bramy głównej.
Lato 1982 - trzecia już Harcerska Akcja Letnia w Imiołkach. Na zdjęciach Szczep SP-51 z Os. Lecha. Fotografie przekazane przez hm. Beatę Stopczyńską-Waszak. |
Zajęcia obozowe |
Diabły i diablice? Przygotowania do chrztu obozowego? |
Kiedyś to byli trębacze, że hej! |
A to inny obóz latem 1982 - obóz 402 PDH z SP-18… |
… w Stęszewku na stanicy hufca Poznań-Grunwald |
24 VIII 1982 – zmarł hm. Tadeusz Adamczak, przedwojenny drużynowy 2 PDH, hufcowy Hufca Poznań-II w latach 1937-1939 i 1945-1948. W dniu 27 VIII 1982 został pochowany na cmentarzu miłostowskim. Na Wieczną Wartę odprowadziły go drużyny harcerskie, poczet sztandarowy i komenda Hufca, komisje historyczne oraz liczni instruktorzy i sympatycy harcerstwa. |
1 IX 1982 – drużyny Hufca uczestniczyły w uroczystości odsłonięcia Pomnika Armii „Poznań”
10-12 IX 1982 – w Imiołkach odbył się Chorągwiany Zlot Drużyn Sztandarowych, określany też mianem Rajdu Piastowskiego (pierwszego). Komendantem Zlotu był z-ca komendanta Chorągwi Poznańskiej hm. Włodzimierz Warchalewski, kwatermistrzem hm. PL M. Orzech, drużynowym drużyny służbowej pwd. Przemysław Mańkowski. Hufiec był reprezentowany przez drużynę Szczepu ZSS na trasie starszoharcerskiej i drużynę Szczepu im. Ksawerego Zakrzewskiego (SP-63) na trasie młodszoharcerskiej.
Impreza jeszcze oficjalnie nazywana „Chorągiwanym Zlotem Drużyn Sztandarowych” ale już funkcjonowała druga nazwa „Rajd Piastowski”, potem cykliczna |
Apel zlotu |
Generalicja zagląda do garów |
Kolejka po grochówkę. Dla dobrego wrażenia w mediach wystawiono kuchnię polową, ale faktycznie posiłek był przygotowany wewnątrz budynku kuchennego |
25 IX 1982 – 11 PDH „Turystyczna” brała udział w Rajdzie PTTK „RAJMOS»82” do Swarzędza.
25-26 IX 1982 – odbyły się uroczystości 50-lecia harcerstwa na Osiedlu Warszawskim. Szczep SP-46 otrzymał historyczne imię Henryka Sienkiewicza, jednej z jego drużyn przywrócono historyczny numer i imię 26 PDH im. Henryka Sienkiewicza, a 46 PDH otrzymała imię Zbigniewa Gendery – nauczyciela i instruktora zasłużonego dla odbudowy harcerstwa na Osiedlu w 1945 i 1956 roku. Drugi szczep na Osiedlu – Szczep przy SP-86 – otrzymał imię Edwarda Pietrzykowskiego, harcerza 2 PDH poległego 1 IX 1939 na służbie patrolowej w Poznaniu. Odsłonięte zostały dwie tablice pamiątkowe, była urządzona wystawa historyczna i wydane zostały rocznicowe opracowania historyczne. Głównym organizatorem uroczystości był phm. Marian Pietrzykowski. Całe obchody były przygotowane z dużym rozmachem i energią, co w czasie stanu wojennego nie było łatwe – na każde zebranie oraz na powielanie materiałów potrzebna była zgoda MO. W publikacjach rocznicowych nt. historii 13 PDHek i 26 PDH przypomniano prawdziwe korzenie harcerstwa włącznie z Baden-Powellem i Małkowskim, a retoryka tych wydawnictw znacząco odbiegała od komunistycznej nowomowy i koncentrowała się na ideałach służby Polsce i Bliźnim. Przebieg i formuła uroczystości zostały częściowo skrytykowane przez Komendę Hufca - zarzucono (choć nie wprost) nadmierne koncentrowanie się na okresie przedwojennym i 1945-1948, a pominięcie „wkładu pracy i działalności komendanta i komendy Hufca przez ostatnie 20 lat” (sic!)
|
Uroczystości pod Szkołą 46 przy ul. Inowrocławskiej |
Dawni harcerze 26 PDH maszerują z kościoła z historycznym sztandarem z 1945 roku |
Odsłonięcie tablicy przed Szkołą 86 przy ul. Mińskiej |
2 XI 1982 – pod Pomnikiem na Malcie odbył się Apel Poległych przygotowany przez Szczep SP-85 pod komendą phm. Mariana Ratajczaka.
5-7 XI 1982 – zakończono tegoroczny sezon prac w Imiołkach.
6 XI 1982 - Szczep SP-46 został zobowiązany do udziału w uroczystości złożenia kwiatów na grobach żołnierzy radzieckich na Miłostowie.
27 XI 1982 - 118 PDH „Zawiszacy” ze Szczepu „Rataje” uczestniczyła w wycieczce do Warszawy na wystawę „63 dni Powstania Warszawskiego”.
27 XII 1982 – pod Pomnikiem na Malcie odbyły się uroczystości rocznicowe Powstania Wielkopolskiego. Gawędę wygłosił nestor poznańskiego harcerstwa, uczestnik Powstania – hm. Tadeusz Wesołowski.
30 XII 1982 – zakończona została akcja „Radość pod Choinkę”. Szczepy i drużyny Hufca zebrały zabawki o wartości ponad 100 000 zł które przekazano do domów dziecka. Wyróżniły się środowiska działające przy Szkołach SP-14, SP-31, SP-51, SP-53, SP-59, SP-61, SP-63, Szkole Muzycznej oraz 411 PDH środowiskowa.