POLSKA: Zostaje wprowadzona reglamentacja mięsa, wędlin, tłuszczy, mąki, cukru oraz mydła. Premiera telewizyjna filmu „Miś”. Jacek Kaczmarski tworzy programy muzyczne „Krzyk” i „Muzeum”, a Jan Pietrzak tworzy utwór „Żeby Polska była Polską”. W dniu 13 XII 1981 zostaje wprowadzony stan wojenny. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z I sekretarzem KC PZPR Wojciechem Jaruzelskim na czele zawiesza prawa obywatelskie. Wprowadzona zostaje godzina milicyjna, zawieszona działalność większości organizacji społecznych, zakaz manifestacji i zgromadzeń.
ŚWIAT: Nieudany zamach Ali Agcy na życie Jana Pawła II. W USA w sprzedaży pojawia się pierwszy komputer osobisty IBM PC. Odbywa się pierwszy lot pierwszego promu kosmicznego „Columbia”. Ślub księcia Karola i Diany Spencer jest oglądany w TV przez miliard ludzi na świecie. Film: „Poszukiwacze zaginionej arki” Spielberga.
POZNAŃ: Odsłonięcie „Poznańskich Krzyży” – Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. Poznańska komunikacja miejska otrzymuje pierwsze autobusy typu Ikarus. Rozpoczyna się budowa osiedli z wielkiej płyty na Żegrzu – osiedla otrzymują „jedynie słuszne” nazwy polityczne: ZWM, ZMS i ZMP (po 1989 przemianowane na Stare Żegrze, Polan i Orła Białego).
HARCERSTWO: W Krakowie odbywa się Zlot 70-lecia Harcerstwa zorganizowany przez KIHAM. Odbywa się VII Zjazd ZHP, w jego wyniku następują pewne zmiany w Związku: zostaje przywrócony tradycyjny tekst Hymnu Harcerskiego, tradycyjna lilijka z literami ONC, zniesiony zostaje program HSPS i jego odrębne mundury, ZHP występuje z FSZMP. Po raz pierwszy od kilkunastu lat nie odbywa się scentralizowany alert ZHP. Oficjalnie zostaje wprowadzony sześciostopniowy regulamin stopni: ochotnik, tropiciel, odkrywca, wędrownik, Harcerz Orli, Harcerz Rzeczypospolitej. Równocześnie KIHAM wprowadza regulamin 5-stopniowy z tradycyjnymi nazwami: młodzik/ochotniczka, wywiadowca/tropicielka, ćwik/samarytanka (lub pionierka), HO/Wędrowniczka, HR. W drużynach kierowanych przez instruktorów KIHAM stosuje się tradycyjne Prawo i Przyrzeczenie harcerskie z 1932 roku („…Bogu i Polsce…”). W październiku 1981 KIHAM ogłasza Pogotowie Zimowe Harcerek i Harcerzy, władze ZHP ogłaszają Harcerskie Pogotowie Zimowe.
9 I 1981 – Komenda Hufca podsumowała zeszłoroczną operację „Orle Gniazdo”. Najwięcej wkładu pracy w budowę Stanicy w Imiołkach wniosły szczepy SP-46, SP-55, SP-86 i Zespołu Szkół Chemicznych. Te szczepy otrzymały też pierwszeństwo w przydziale miejsc na turnusy w Imiołkach latem 1981.
Podczas ferii zimowych 1981 zorganizowano w Hufcu Poznań-Nowe Miasto 4 zimowiska wyjazdowe:
- Rejonu Rataje,
- Szczepu SP-31 (Os. Piastowskie) w Pońcu,
- Szczepu Zespołu Szkół Samochodowych,
- Szczepu Zespołu Szkół Chemicznych.
Luty 1981 - został zakupiony przez Hufiec nowy samochód marki Tarpan za sumę 185 000 zł. Samochód „Warszawa”, dotąd używany przez Hufiec, sprzedano za kwotę 60 000 zł.
23 II 1981 – odbyły się uroczystości rocznicy wyzwolenia Poznania. Delegacje szczepów Nowego Miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Miłostowie i Pomnikiem na Malcie.
21 III 1981 – w SP-55 na Kobylepolu odbyło się spotkanie harcerzy i instruktorów z zastępcą naczelnika ZHP hm. PL Ryszardem Wosińskim.
Szkoła Podstawowa nr 55 na Kobylepolu, 21 III 1981… |
…spotkanie z zastępcą naczelnika ZHP hm. PL Ryszardem Wosińskim |
III 1981 - Szczep im. Floriana Marciniaka z SP-2 uczestniczył w XI Rajdzie „ARSENAŁ” w Warszawie zorganizowanym przez Hufiec Warszawa-Mokotów im. Szarych Szeregów.
1 IV 1981– świętowano 20-lecie pełnienia funkcji komendanta Hufca przez hm. M. Orzecha
W 1981 nie zorganizowano w Poznaniu pochodu pierwszomajowego i w związku z tym harcerze nie byli zmuszani do udziału w nim. Zamiast pochodu odbyły się różne czyny społeczne w poszczególnych dzielnicach. Na terenie Nowego Miasta w dniach 29-30 IV 1981 szczepy działające na terenie Rataj porządkowały tereny zielone nad Wartą, a szczepy z Komandorii, Głównej, Antoninka i Osiedla Warszawskiego porządkowały groby wojskowe na Miłostowie.
30 IV-14 VI 1981 - grupa instruktorów budowała jadalnię w Imiołkach.
9 V 1981 – z okazji Dnia Zwycięstwa odbył się apel pod Pomnikiem Poległych Harcerzy na Malcie, uczestniczyły delegacje szczepów oraz komisje historyczne Chorągwi, Nowego Miasta i Wildy.
Zamiast pochodu czyn społeczny: drużyny z Rataj porządkują Park Nad Wartą, 29 IV 1981 |
Dzień Zwycięstwa - apel pod Pomnikiem Poległych Harcerzy nad Maltą, 9 V 1981 |
31 V 1981 – w Imiołkach odbył się zlot harcerski „Zielony Gaj”. Reprezentacje szczepów rywalizowały w biegu harcerskim i zawodach sportowych oraz pracowały przy budowie stanicy.
4 VII 1981 – w Imiołkach odbyła się chorągwiana inauguracja Harcerskiej Akcji Letniej 1981 z udziałem kmdta Chorągwi Poznańskiej hm. PL Andrzeja Simona i wojewody poznańskiego Stanisława Cozasia. Latem w Imiołkach przebywało 2 uczniów Szkoły Plastycznej im. Kenara w Zakopanem, którzy pomagali w budowie stanicy.
4 VII 1981 - Imiołki, chorągwiana inauguracja HAL 1981. Hm. Orzech wita w bramie hm. Simona |
4 VII 1981 - oboźna I turnusu hm. Elżbieta Dybowska czyta rozkaz inauguracyjny. |
4 VII 1981 - uścisk dłoni wojewody |
4 VII 1981 - dyskusja dygnitarzy o tajemnicach działania mechanizmu pt. zmywalnia menażek |
Latem 1981 zorganizowano 6 obozów stałych i 6 wędrownych. Były to:
1) Orle Gniazdo turnus I, kmdt hm. PL M. Orzech,
2) Orle Gniazdo turnus II, kmdt hm. PL M. Orzech,
3) Orle Gniazdo turnus III, kmdt hm. PL M. Orzech,
4) Gościm turnus I, kmdt hm. W. Tokłowicz,
5) Gościm turnus II, kmdt hm. W. Tokłowicz,
6) Gościm turnus III, kmdt hm. PL F. Wilewski,
7) Międzygórze turnus wędrowny I, kmdt phm. S. Jędrzak,
8) Międzygórze turnus wędrowny II, kmdt phm. S. Jędrzak,
9) Międzygórze turnus wędrowny III, kmdt phm. S. Jędrzak,
10) Międzygórze turnus wędrowny IV, kmdt phm. S. Jędrzak,
11) Obóz wędrowny w Tatrach Szczepu ZSS kmdt hm. S. Nowaczyk,
12) Obóz wędrowny po Ziemi Kieleckiej Szczepu im. Floriana Marciniaka SP-2, kmdt hm. E. Dotka.
Z powodu kryzysu gospodarczego nie odbyły się zaplanowane 4 dalsze obozy wędrowne. Nie odbyły się także zaplanowane obozy zagraniczne na Węgrzech i w Bułgarii.
Tak powstawała brama stanicy |
Niech się mury pną do góry! Hm. Andrzej Rothe przy pracy |
Brama gotowa - lilijka po lewej, piastowski orzeł z prawej, strzecha u góry |
Ognisko na skarpie nad jeziorem |
Jedna z drużyn obozujących w Imiołkach w 1981 |
Kolejna drużyna - widać tablicę rozkazów |
I jeszcze jedna drużyna spędzająca lato 1981 w Imiołkach |
Imiołki, mycie kotłów. Wyobrażenia o ekologii były wówczas trochę inne niż obecnie… |
1 IX 1981 – odbył się apel na Miłostowie z okazji rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Złożono kwiaty na grobach żołnierzy radzieckich oraz na grobach ofiar bombardowania Poznania 1 IX 1939.