POLSKA: Układ o normalizacji stosunków Polski i RFN. Rząd zachodnioniemiecki uznaje zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wydarzenia Grudniowe – strajki robotników na Wybrzeżu przeciw podwyżkom cen urzędowych, krwawo stłumione przez wojsko na rozkaz władz partyjno-państwowych. Pierwszy sekretarz Gomułka zostaje odwołany, nowym I sekretarzem KC PZPR zostaje Edward Gierek. W kinach: „Rejs”. W TVP: „Kolumbowie”. W TVP pojawia się drugi program.
ŚWIAT: Rozpoczyna się „wietnamizacja” wojny w Wietnamie – stopniowa redukcja obecności wojsk USA. Rozwiązanie zespołu The Beatles. Radziecki „Łunochod” ląduje na Księżycu. Filmy: „MASH”, „Port lotniczy”, „Złoto dla zuchwałych”.
POZNAŃ: Osiedla na Dolnym Tarasie Rataj otrzymują oficjalne nazwy: Jagiellońskie, Rzeczypospolitej, Oświecenia, Powstań Narodowych, Bohaterów II Wojny Światowej i Manifestu Lipcowego.
HARCERSTWO: VI Alert „Alert Zwycięstwa” (rocznica zwycięstwa 1945 i powrotu nad Bałtyk).
21-22 II 1970- odbyła się VI Sztafeta Wyzwolenia, po raz pierwszy dwudniowa. W pierwszym dniu urządzono Apel Poległych na cmentarzu miłostowskim, drugiego dnia rywalizowały ze sobą patrole ZHP, Koła Młodzieży Wojskowej (KMW), LOK i młodzieży szkolnej. Na punktach kontrolnych sprawdzano wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy, strzelania z kbks, rzutu granatem, wiedzy o II wojnie światowej i ruchu drogowego. Wyniki rywalizacji były następujące: w grupie A (młodszoharcerskiej) I miejsce 106 PDH (SP-63 Starołęka), II miejsce 51 PDH (SP- Głuszyna), III miejsce 120 PDH (również SP-53 Głuszyna), w grupie B (starszoharcerskiej) I miejsce KMW, II miejsce 90 ADH (X LO), III miejsce Młodzieżowy Krąg Instruktorski Jednostki Wojskowej.
23 II 1970 - Hufiec odwiedziła delegacja Komunistycznego Związku Młodzieży im. Lenina (Komsomołu) z Charkowa
28 II 1970 - 28 ADH wystąpiła na akademii ZBOWID-u z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego .
17-24 III 1970 - odbyła się kursokonferencja w Białym Dunajcu dla kierowników szkół i członków Rady Hufca Poznań-Nowe Miasto. „Głównym celem kursokonferencji było uczczenie 100 rocznicy urodzin wodza rewolucji Włodzimierza Lenina, podsumowanie realizacji zadań kampanii programowej „Iskra-1970” w szkołach podstawowych naszej dzielnicy, poznanie podhalańskich szlaków wędrówek Lenina.” (Kronika Hufca).
Kursokonferencja w Białym Dunajcu - przebieranka w stroje góralskie |
Choć to Poronin słynął jako głównie miejsce kultu Wodza Rewolucji, ale i Biały Dunajec miał swoje muzeum Lenina. |
16 IV 1970 - odbyło się zakończenie konkursu „Poznajemy Ludzi Walki i Pracy” zorganizowanego przez Hufiec, Dzielnicowy Zarząd ZBOWiD oraz Poradnię Zawodowo-Wychowawczą.
20-25 IV 1970 - w Hufcu gościł przedstawiciel czechosłowackiej organizacji pionierskiej z Brna.
1 V 1970 - Drużyny Hufca jak co roku w okresie PRL uczestniczyły w pochodzie 1-majowym.
To już ostatni pochód w cieniu portretów Władysława Gomułki. Od następnego roku panować będzie Edward Gierek |
Zuchy i harcerze wręczają meldunek i kwiaty I sekretarzowi KW PZPR Kazimierzowi Barcikowskiemu. |
9 V 1970 - w Szkole Podstawowej nr 20 na Starołęce (ulica Św. Antoniego) oddano do użytku nową harcówkę w stylu góralskim (jakaś góralomania panowała w tym 1970…). Przedsięwzięcie to zastanawia, gdyż SP-20 na Starołęce była przeznaczona do likwidacji poprzez przeniesienie numeru szkoły i kadry do nowej „tysiąclatki” na Ratajach (nastąpiło to już rok później)…
Z lewej komendant Szczepu przy SP-20 pwd. Stanisław Puciłowski - jak widać, był to wojskowy, zapewne plutonowy. Z prawej hm. Marian Orzech - w tym okresie lubował się w ciemnych okularach. |
Harcówka w stylu góralskim |
14 V 1970 W SP-45 na Głównej otwarto Izbę Pamięci urządzoną przez Szczep „Główna”
31 V - 7 VI 1970 W ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka urządzono zabawę dla dzieci na placu zabaw przy ul. Gdańskiej na Śródce w dniu 31 V, oraz w dniu 7 VI zabawę „Dzień Chemika”.
Dzień Dziecka 1970: impreza na placu zabaw przy ul. Gdańskiej. W białych płaszczykach phm. Lucyna Larek i phm. Barbara Kubis |
„MŁODZIEŻY! ZDOBYWAJ KWALIFIKACJE ZAWODOWE!” |
19 VI 1970 - w Parku Tysiąclecia odbyła się uroczystość zakończenia VI Alertu Naczelnika ZHP „Alertu Zwycięstwa”.
Akcja Letnia 1970 - odbyły się następujące obozy:
1) Obóz Szczepu „Osiedle Warszawskie” w Mikorzynie (powiat koniński), 1-21 VII 1970, komendant hm. Jan Ptak,
2) Kolonia zuchowa drużyn SP-63 w Mikorzynie, 1-21 VII 1970, komendant phm. Barbara Kubis,
3) Obóz szkoleniowy dla kandydatów na instruktorów w Mikorzynie, 24-28 VIII 1970, kmdt hm. M. Orzech,
4) Obóz 27 PDH w Międzygórzu, 29 VI - 19 VII 1970, kmdt hm. Władysław Gałdyński,
5) Obóz 115 PDH Technikum Chemicznego w ramach akcji „Frombork 1001”, 1-21 VII 1970, kmdt pwd Władysław Ciechan.
6) Instruktorski obóz autokarowy po trasie Konin - Łódź - Puławy - Łańcut - Rzeszów - Tarnobrzeg - Kielce - Kalisz, kmdt hm. J. Ptak.
Łącznie w obozach brało udział 380 harcerzy i zuchów.
Lato 1970: kolonia zuchowa w Mikorzynie. Górnicze dekoracje nawiązują zapewne do pobliskiego konińskiego zagłębia węgla brunatnego.
Oprócz tego zorganizowano Nieobozową Akcję Letnią. Uczestniczyło 1620 dzieci w 204 zastępach. Działały 4 rejony NAL: Osiedle Warszawskie, Starołęka, Główna i Śródka.
2 IX 1970 - uroczysta inauguracja roku harcerskiego, apel w Parku Tysiąclecia.
2 XI 1970 - nad Maltą pod krzyżem odbył się Apel Poległych. Program przygotowała 28 ADH pod kierunkiem pwd. Eleonory Błaszkiewicz.
17 XI 1970 - w Ośrodku Harcerskim nad Maltą urządzono spotkanie z nauczycielami z okazji Dnia Nauczyciela. W części rozrywkowej wystąpił zespół artystyczny dh. Wojciecha Tokłowicza.
23 XI 1970 - w Ośrodku Harcerskim odbyło się spotkanie harcerzy z płk. pilotem Wacławem Królem, uczestnikiem Bitwy o Anglię i walk w Afryce w składzie „Cyrku Skalskiego”.
29 XI 1970 - mistrzostwa Hufca w piłce ręcznej. Puchar przechodni zdobyła 10 PDH (SP-19 na Śródce).
3-5 XII 1970 - wycieczka instruktorska autokarowa po Mazurach i Warmii (Grunwald - Nidzica - Szczytno- Olsztyn - Kętrzyn).
21 XII 1970 – 3 I 1971 - zimowisko szkoleniowe w Międzygórzu. Komendant hm. Marian Orzech.
Zimowisko w Międzygórzu, XII 1970 / I 1971. W biało-czarnej kraciastej czapce hm. Orzech. |
Międzygórze na dłuższy czas stało się bazą zimowisk i obozów Hufca Poznań-Nowe Miasto |