POLSKA: Koncert zespołu Rolling Stones w Warszawie. W kinach: „Westerplatte”, „Sami swoi”. W TVP: „Stawka większa niż życie”.
ŚWIAT: Arabsko-izraelska wojna sześciodniowa. Ukazuje się płyta Beatlesów „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” oraz film „Absolwent” Mike Nicholsa ze ścieżką dźwiękową Simona i Garfunkela.
POZNAŃ: Linia tramwajowa wzdłuż ul. Starołęckiej zostaje przedłużona do dworca kolejowego Poznań-Starołęka – powstaje obecna pętla tramwajowa Starołęka. Likwidacja komunikacji trolejbusowej – zamiast trolejbusów na Główną i Osiedle Warszawskie zaczynają kursować autobusy.
HARCERSTWO: III Alert „Harcerska próba sprawności” (współdziałanie z wojskiem). Akcja „Aurora” – obchody 50 rocznicy Rewolucji Październikowej i nawiązywanie więzi z pionierami radzieckimi.
19 II 1967 - odbyła się Sztafeta Wyzwolenia zorganizowana po raz trzeci przez Hufiec. Uczestniczyła w niej młodzież ZHP, ZMS, LOK i KWM. Pierwszym etapem było złożenie hołdu poległym na Miłostowie, drugim konkurencje techniczno-obronne w Jednostce Wojskowej na Krzesinach: terenoznawstwo, łączność, pokonywanie przeszkód, rzut granatem, strzelanie z kbks, posługiwanie się środkami ochrony przed bronią masowego rażenia, a także konkurs wiedzy historycznej i wojskowej. Wyniki Sztafety:
Grupa A młodszoharcerska: I miejsce patrol 51 PDH (SP-53), II miejsce patrol 36 PDH (SP-87), III miejsce patrol 9 PDH (SP-85).
Grupa B starszoharcerska: I miejsce patrol KMW, II miejsce patrol 88 PDH (X LO), III miejsce patrol MKI JW 1524.
Punktacja ogólna: I miejsce patrole ZHP, II miejsce patrole KMW, III miejsce patrole ZMS, IV miejsce patrole LOK.
4 III 1967 - II Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Hufca w sali Garnizonowego Klubu Oficerskiego Jednostki Wojskowej 1524 (62 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK) na Piotrowie/Krzesinach. Przewodniczącym obrad jest Marian Grodzki. Uczestniczyli przedstawiciele PZPR, wojska i władz dzielnicowych. Komendantem Hufca został ponownie hm. M. Orzech. W skład komendy weszli ponadto: phm. C. Grodzka (z-ca), phm. Jan Ptak (z-ca), hm. H. Konefka hm. Z. Bieliński, pwd. Urszula Marek, pwd. Irena Mielniczuk.
![]() 4 III 1967, II Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza. Od lewej: hm. Zbigniew Gendera (komendant Szczepu „Osiedle Warszawskie”), hm. Marian Orzech, Marian Grodzki (?). Po prawej widoczny proporzec 51 PDH im. Żwirki i Wigury |
![]() Przemawia nowo wybrany przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Z góry spogląda towarzysz Gomułka. |
![]() Instruktorzy Inspektoratu Techniki i Specjalności. Na stołach szklane syfony z wodą sodową - charakterystyczny atrybut lat 60-tych. |
![]() Stolik protokolantów. Pośrodku hm. Zbigniew Bieliński, były komendant Hufca XI. |
16 IV 1967 - w SP-85 odbył się konkurs recytatorski „Wielki Październik w poezji”. Uczestniczyło 44 harcerzy i zuchów.
24 IV 1967 - W SP-46 odbył się Konkurs Prawidłowej Jazdy na Rowerach.
1 V 1967 - W pochodzie 1-majowym uzestniczyło 1000 harcerzy i instruktorów Hufca.
VI 1967 - III Alert Naczelnika ZHP „Harcerska Próba Sprawności”. Podsumowanie alertu odbyło się pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Miłostowie.
Lato 1967 - odbyły się następujące obozy:
1) Obóz stały 90 ADH (X LO) w Wilczynie pow. Konin, 60 uczestników,
2) Obóz wędrowny 50 PDH (SP-45) po Pieninach, 22 uczestników,
3) Udział w Operacji 1001 Frombork – 25 harcerzy 115 PDH przy Zasadniczej Chemicznej Szkole Zawodowej.
4) Międzynarodowy Obóz „Drużba” Komendy Hufca, w Prusimiu pow, Międzychód 3 VII – 14 VIII 1967. Uczestniczyło 241 osób w tym 32 osoby kadry, 30 pionierów radzieckich z Charkowa – dzieci pracowników Charkowskich Zakładów Budowy Turbin i Generatorów, 20 zuchów i 159 harcerzy oraz harcerek. Kmdt hm. M. Orzech. Kmdt grupy pionierów radzieckich Antonina Dmitrijewa.
„Wiodącymi kierunkami działania obozu były Internacjonalizm - 50 Rocznica Wielkiej Rewolucji Październikowej i 25-lecie powstania Polskiej Partii Robotniczej. Zastępy nosiły nazwy w ścisłym związku z programem wychowawczym obozu – rewolucyjne tradycje i konkretna pomoc środowisku: Globusiki (internacjonalizm), Bieriozki (artystyczny), Matrioszki (zielone przedszkole), Trampkarze (sport), Olimpijczycy (sport), Roboty (praca społeczna), Czwartacy (obronność), Świtowcy (zwiady środowiskowe), Timurowcy (Akcja niewidzialnej ręki), Żeńcy (walka o chleb), Sobole Tajgi (opiekunowie lasu), Mirnyj (Meteorolodzy), Olimpijczycy (sport), Kosmonauci (technika), Turbinowcy (więź z zakładami pracy).” („Express Poznański” 10 VII 67)
Podczas obozu odbyły się m.in. wycieczka do Szczecina i do miast w okolicy (Sieraków, Międzychód), zwiady i wycieczki po okolicy, konkursy rysunkowe i zgadywanki o ZSRR, Dzień ZSRR, spotkania z władzami wojewódzkimi, powiatowymi itd., z najstarszymi mieszkańcami wsi, z leśniczym, sołtysem, strażakami itd.
Zapewne nie wspominano na tym obozie o tym, że 47 lat wcześniej harcerze poznańscy ochotniczo zgłaszali się do wojska, by odpierać najazd bolszewicki na Polskę…
![]() W 1967 po raz pierwszy pojawiły się plakietki obozowe, niestety nie wolne od akcentów propagandowo-politycznych |
![]() Pionierzy z Charkowa na obozie „Drużba” (fot. „Gazeta Poznańska” 10 VII 1967). |
W roku 1967 odbyły się też dwa prawdopodobnie pierwsze wyjazdy zagraniczne podczas wakacji:
- 11 harcerzy przebywało w ZSRR na obozie międzynarodowym „Gajdary” pod Charkowem,
- 4 harcerki i harcerze z SP-53 w Głuszynie oraz hm. Zbigniew Wołyński uczestniczyli w obozie Międzynarodowych Letnich Wiosek Dziecięcych (CISV) w Roseberg pod Sztokholmem.
Ogółem w Harcerskiej Akcji Letniej wzięło udział 363 harcerzy Hufca. Już w czasie przygotowań do lata Komenda Hufca stwierdziła, że coraz trudniej jest znaleźć miejsca obozowe, gdyż dotychczasowe np. w Międzychodzkiem czy w rejonie Wągrowca i Skoków są zabudowywane przez zakładowe ośrodki wczasowe, domki letniskowe itd.
Oprócz tego odbyła się Nieobozowa Akcja Letnia pod hasłem przewodnim „Poznajemy nowy i stary Poznań”. Trwała ona od 10 VI do 15 VIII, prowadzona była w 4 rejonach (Antoninek, Głuszyna, Główna, Komandoria), wzięło udział 740 osób w 72 zastępach NAL.
28 IX 1967 - w SP-85 odbył się konkurs Młodzieżowej Służby Ruchu pt. „Stop! Dziecko na drodze”. I miejsce zajęła 25 PDH z SP-87, która następnie reprezentowała Hufiec w finałach wojewódzkich, zajmując II miejsce.
jesień 1967 - Akcja „Aurora”. Zbierano wiadomości o ZSRR, wysyłano listy do pionierów z Charkowa, odbywały się akademie artystyczne dla zakładów pracy z występami 90 ADH. Ostatecznie 2200 harcerzy i zuchów zdobyło sprawność „Aurora”. Akcja zakończyła się apelem pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Miłostowie.
Wg spisu na jesień 1967, Hufiec liczyl 2244 zuchów i harcerzy w 23 drużynach zuchowych, 27 młodszoharcerskich i 8 starszoharcerskich.
26 XII 1967 – 4 I 1968 - odbyło się zimowisko szkoleniowe Hufca w Międzygórzu. Uczestniczyło 27 osób w tym 22 uczestników i 5 osób kadry: kmdt hm. M. Orzech, z-ca kmdta hm. J. Ptak, oboźny pwd. Urszula Marek.
Odbyło się także zimowisko 90 ADH w Zakopanem w dniach 26 XII 1967 – 5 I 1968. Kmdt hm. K. Srokówna.