POLSKA: Państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego i kościelne Millenium Chrztu Polski. W TVP: „Czterej pancerni i pies”.
ŚWIAT: Japonia przyspiesza wzrost gospodarczy i staje się trzecią potęgą przemysłową świata. „Rewolucja kulturalna” czyli chaos i ludobójstwo w Chinach. Simon i Garfunkel wydają album „Sounds of Silence”. John Lennon ogłasza, że Beatlesi są bardziej popularni niż Jezus Chrystus.
POZNAŃ: Rozpoczyna się budowa osiedli z wielkiej płyty na Ratajach. Na terenie byłej strzelnicy wojskowej i zlikwidowanego Cmentarza Katedralnego na Komandorii powstaje Park Tysiąclecia. Powstaje Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego przy ul. Unii Lubelskiej.
HARCERSTWO: Początek centralnej akcji programowej ZHP „Operacja 1001 Frombork”. II Alert „Harcerski Zwiad Tysiąclecia” (obchody 1000-lecia, budowniczowie PRL)
19 I 1966 - Choinka Noworoczna dla instruktorów zorganizowana w SP-85. W części oficjalnej wystąpił chór dh. Tokłowicza.
![]() Druga Sztafeta Wyzwolenia, 20 II 1965. Apel pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Miłostowie |
![]() Zajęcia na strzelnicy. Zwraca uwagę drużyna w bluzach maskujących! |
![]() Przemarsz na Cytadelę |
![]() Apel końcowy na Cytadeli (fot. zbiory KHistHPNM) |
20 II 1966 - odbyła się po raz drugi Sztafeta Wyzwolenia zorganizowana przez Hufiec Poznań-Nowe Miasto. Oprócz patroli harcerskich uczestniczyły patrole ZMS, LOK i KMW. Pierwszym etapem są uroczystości na cmentarzu na Miłostowie z przemówieniem sekretarza KD PZPR Kotulskiego i przedstawiciela LOK mjr Stelmaszaka. Drugi etap – sprawdzenie umiejętności prawidłowego poruszania się po ulicach. Trzeci etap – strzelanie na strzelnicy , czwarty etap – w SP-85 grochówka, pokaz filmów o tematyce wojskowej, konkurs „czy znasz swoje miasto”, 14.10 – wymarsz na Cytadelę i tam uroczyste zakończenie Sztafety. Przemówienia wygłosili kmdt Chorągwi Bogusławski i wicekonsul ZSRR Achimow. Wyniki Sztafety były następujące:
Pion młodszoharcerski: I miejsce 80 PDH (Grunwald), II miejsce Szczep Komandoria (Nowe Miasto), III miejsce 144 PDH (Stare Miasto); pion starszoharcerski: I miejsce Szczep 15 (Stare Miasto), II miejsce KMW Nowe Miasto, III miejsce LOK Technikum Samochodowe; pion instruktorski: I miejsce MKI Nowe Miasto, II miejsce Drużyna Instruktorska Jeżyce, III miejsce Drużyna Instruktorska Jeżyce.
27 II 1966 - Dzielnicowy Konkurs Recytatorski „Tysiąclecie Państwa Polskiego” zorganizowany przez KH.
13 III 1966 - Krąg Pracy. Główny temat: „Potrzeba uprawiania zajęć ruchowych na świeżym powietrzu”.
27 III 1966 - KH była organizatorem Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Tysiąclecie Państwa Polskiego”.
1 V 1966 - 800 harcerzy Hufca maszerowało na pochodzie 1-majowym.
![]() Pochód pierwszomajowy 1966. Tak wówczas wyglądał Plac Wiosny Ludów. |
![]() Niektórzy ukrywali się za okularami przeciwsłonecznymi. Jak widać, modne były też wtedy podkolanówki. |
23 V 1966 - „W dniu 23 maja 1966 roku odbyło się spotkanie kierownictwa KD PZPR z aktywem Hufca ZHP dzielnicy Poznań-Nowe Miasto w Zakładach Wytwórczych Ogniw i Baterii „CENTRA” poświęcone omówieniu aktualnych zadań pracy ideologiczno-wychowawczej wśród młodzieży w akcji letniej i obchodach ostatniego roku 1000-lecia Państwa Polskiego 1966 roku. W naradzie uczestniczyli również dyrektorzy zakładów – Pomet, Lechia, Huty Szkła Antoninek, Zakładów Spirytusowych i Przedsiębiorstwa Zmechanizowanych Robót Kolejowych. Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem Zakładów „CENTRA” i zapoznaniem się z warunkami pracy kobiecej załogi w „Centrze”. Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze obfitującej w sporą ilość wniosków które niewątpliwie wpłyną na dalsze doskonalenie form, metod i treści pracy Kadry Hufca ZHP dzielnicy Nowe Miasto z młodzieżą naszej robotniczej dzielnicy – w wielkim dziele pracy ideowo-wychowawczej w kształtowaniu idei socjalizmu i komunizmu w Polsce Ludowej” (Kronika Hufca).
Lipiec 1966 - Obóz Hufca Poznań-Nowe Miasto w Ławicy pow. Międzychód
Obóz liczył 160 uczestników i 20 osób kadry. Uczestnicy podzieleni byli na 3 drużyny obozowe: Drużyna Organizacji Życia Kulturalnego, Drużyna Służby Społecznej, Drużyna Turystyki i Sportu.
![]() Obóz w Ławicy. Dobrze widać rozmieszczenie namiotów i zdobnictwo związane z Tysiącleciem. |
![]() BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY! |
![]() Kuchnia polowa w klasycznym stylu |
![]() Ten typ namiotu „dziesiątki” będzie towarzyszyć harcerzom przez kilkadziesiąt lat (fot. zbiory KHistHPNM) |
1 IX 1966 - została wystawiona warta honorowa pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Miłostowie w 27 rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę.
Wrzesień 1966 - nowy rok harcerski zaczął się „Harcerskim Startem” – uroczystymi zbiórkami i biwakami drużyn z ogniskami
![]() Rocznica Września»39 - warta na Miłostowie |
![]() „Harcerski Start” - 13 PDH na wycieczce do Kobylnicy. |
14 X 1966 - w SP-85 odbył się konkurs „Z przepisami ruchu drogowego na ty”.
22 X 1966 - spotkanie Komendy Hufca z oficerami Jednostki Wojskowej w Krzesinach poświęcone omówieniu dalszej współpracy. JW zobowiązała się udzielać oficerom urlopów na czas HAL i HAZ oraz pomagać w organizacji imprez i przekazywać harcerstwu wycofany sprzęt.
31 XI 1966 - Apel Poległych na Malcie.
3 XI 1966 - Hufiec odwiedziła delegacja instruktorów organizacji Pionierów z NRD. Obejrzeli oni m.in. zajęcia specjalnościowe w 51 PDH im. Żwirki i Wigury oraz zajęcia w 25 PDH z przepisów ruchu drogowego.
Wg jesiennego spisu harcerskiego 1966 Hufiec Poznań-Nowe Miasto liczył 2239 zuchów i harcerzy oraz 78 osób kadry, 23 drużyny zuchowe, 26 drużyn młodszoharcerskich i 8 drużyn starszoharcerskich.
1966/1967 - odbyło się zimowisko szkoleniowo-wypoczynkowe w Kudowie Zdroju z udziałem 27 instruktorów.