POLSKA: Ukazuje się głośna i szeroko dyskutowana książka Zbigniewa Załuskiego „Siedem polskich grzechów głównych” – próba syntezy tradycji komunistycznych z głównym nurtem polskiej historii. Roman Polański tworzy „Nóż w wodzie”, film uchodzący za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. TVP emituje pierwszą dobranockę „Jacek i Agatka”.
ŚWIAT: Kubański kryzys rakietowy – konfrontacja supermocarstw doprowadza świat na krawędź wojny nuklearnej. Rozpoczyna się II Sobór Watykański. Kończy się wojna Algierii o niepodległość. Zostaje nakręcony pierwszy film z postacią Jamesa Bonda (w Polsce seria ta nie jest wyświetlana w kinach aż do końca komunizmu). Pierwsze nagranie zespołu „The Beatles”. Powstaje zespół The Rolling Stones.
POZNAŃ: Rozpoczyna się budowa Osiedla „Pomet” przy ul. Warszawskiej. Jest to pierwszy większy kompleks bloków na Nowym Mieście i początek przeobrażeń dzielnicy. Przestają kursować pasażerskie wąskotorówki z Kobylepola do Środy Wlkp.
Luty 1962 - obchody XX-lecia powstania PPR. Odbywa się konkurs recytatorski „Zwycięstwo nie było łatwe”.
Maj 1962 - Komenda Hufca ocenia bardzo krytycznie pracę niektórych zespołów hufcowych, m.in. Stanicy Technicznej oraz Referatu Turystyki i Sportu. Komendant hm. Mielcarek stwierdza, że zespoły te nie przejawiają żadnej aktywności.
1962, Głuszyna - biwak Nieobozowej Akcji Letniej
(fot. zbiory KHistHPNM)
Lato 1962 - Po raz pierwszy została zorganizowana w Hufcu Akcja Nieobozowa, m.in. 3-tygodniowy biwak w Głuszynie. Komendantem Akcji Nieobozowej był phm. Marian Orzech. Zorganizowano 18 zastępów Wakacji Drużyn Miejskich (WDM) i 5 zastępów Lata Wiejskich Drużyn (LWD). W Akcji wzięło udział łącznie 240 uczestników.
Dane o Akcji Obozowej w roku 1962 są dość niepewne. Najprawdopodobniej odbyły się następujace obozy:
- 11 PDH, 48 PDH, 106 PDH (Starołęka) - w Świebodzinie,
- 25 PDH, 36 PDH i 50 PDH (Zieliniec, Antoninek, Główna) - na Szwajcarii Kaszubskiej,
- 37 PDH (Pomet) - w Międzyrzeczu,
- 66 PDH i 114 PDH (Szczepankowo) - w Prusimiu k. Międzychodu,
- 107 PDH (Minikowo) - w Mierzynie,
- 109 PDH (Żegrze) - w powiecie gnieźnieńskim,
- 113 PDH (Technikum Chemiczne) - w Bieszczadach,
- 8 i 10 DZ - „w województwie poznańskim”.
9 IX 1962 - odbyła się akcja chorągwiana pt. „II Uderzenie na Cytadelę”. Bardzo wiele drużyn Hufca w niej nie wzięło udziału, za co zostały ukarane naganami.
20 X 1962 - zmiana komendanta Hufca i całego składu komendy. Hm. Kazimierz Mielcarek odmówił przejścia na etat i zrezygnował z funkcji komendanta. Hm. Mielcarek był też atakowany przez kadrę o OH-wskich korzeniach za swe przywiązanie do tradycyjnego obozownictwa harcerskiego w spartańskich warunkach, z samodzielnością drużyn i zastępów - tymczasem władze komunistyczne nalegały, by jako priorytet Hufca traktować półkolonijną Nieobozową Akcję Letnią…
Nowym komendantem został phm. Marian Orzech. Zmienił się także cały pozostały skład Komendy Hufca, odtąd tworzyli ją: phm. Halina Grześkowiak (z-ca kmdta ds. młodszoharcerskich), pwd. Jerzy Ignaczak (z-ca kmdta ds. starszoharcerskich), pwd. Romana Rokicka (z-ca kmdta ds. zuchowych), pwd. Zofia Krzoska, pwd. Janusz Kaczmarek, pwd. Sylwester Rejewski. W późniejszym okresie skład Komendy nadal się często zmieniał.
Prawdopodobnie w tym roku siedziba Komendy Hufca została przeniesiona z SP-14 na Ratajach do pomieszczeń w bloku na Osiedlu Pomet, przy ul. Warszawskiej 33b.
Działalność Hufca w 1962 roku utrudniają liczne przeszkody o charakterze materialnym. W szarych latach gomułkowskiego „siermiężnego socjalizmu” nawet o maszynę do pisania było trudno! Narastała biurokracja i od Komendy Hufca wymagano coraz więcej pism i sprawozdań, tymczasem nie było nawet maszyny i trzeba było korzystać kątem z maszyny w Komendzie Chorągwi… Hufiec wciąż bardziej przypominał hufiec wiejski niż miejski - między poszczególnymi osiedlami dzielnicy Nowe Miasto były duże odległości, a komunikacja miejska była jeszcze słabo rozwinięta. Hufiec posiadał wprawdzie samochód terenowy GAZ-67 (zobacz fotografie - rok 1963), ale był on w złym stanie technicznym, a poza tym jego eksploatacja była bardzo kosztowna - palił zbyt dużo paliwa, by opłacało się go na codzień używać. Brakowało także pomieszczeń magazynowych na sprzęt.
1 XII 1962 - Komenda Hufca przeanalizowała wyniki spisu harcerskiego. Okazało się, że w bardzo wielu drużynach faktycznie nie ma czynnie działających drużynowych, a w porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił spadek liczebny Hufca o prawie 200 osób.
Jesień 1962 - utworzona została Dzielnicowa Rada Przyjaciół Harcerstwa z przewodniczącym Bernardem Dotką na czele.