POLSKA: Rozpoczyna się reforma oświaty, która ma na celu wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroklasowego liceum. W kinach: „Ogniomistrz Kaleń”. Najpopularniejsza piosenkarka: Violetta Villas.
ŚWIAT: Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek odbywa lot w przestrzeń kosmiczną. Zbudowany zostaje mur berliński. Nieudany desant antycastrowskich ochotników na Kubie w Zatoce Świń. Sąd izraelski skazuje na śmierć Adolfa Eichmanna, jednego z czołowych zbrodniarzy hitlerowskich. W kinach: „Działa Nawarony”.
HARCERSTWO: Oficjalnie w ZHP wprowadzony zostaje tzw. nowy system wychowawczy, wypracowany przez „walterowców” z Jackiem Kuroniem na czele. System ten nie miał nic wspólnego z metodyką harcerską, a oparty był na sowieckiej pedagogice Antona Makarenki. Likwidował wychowanie indywidualne i przez przykład osobisty instruktora, a zastępował je wzorcami kolektywistycznymi i pajdokratycznymi. W całym ZHP zostają wówczas wprowadzone tzw. miana zdobywane zespołowo przez zastęp. Zniesione zostają tradycyjne nazwy stopni (młodzik, wywiadowca i ćwik). Likwidacja starszoharcerskich znaków służb.
Początek 1961 - Komenda Hufca rozpoczyna realizację wytycznych programowych Komendy Chorągwi Wielkopolskiej pt. „Służba Ziemi Wielkopolskiej” polegających na nawiązaniu współpracy z zakładami pracy na terenie dzielnicy. Przy Zakładach Przemysłu Gumowego „Stomil” powstaje drużyna specjalistyczna Terytorialnej Obrony Przeciwlotniczej (TOPL).
III 1961 - drugim zastępcą komendanta Hufca zostaje phm. Zbigniew Bieliński. Przez cały rok następują kolejne zmiany personalne w Komendzie.
16 IV 1961 - harcerze Hufca pomagają w organizacji wyborów do Rad Narodowych. Zadaniem harcerzy jest „pomaganie w dekoracji lokali wyborczych, a w dniu wyborów organizowanie dla dzieci wyborców zabaw, gier i śpiewów […] W dniu wyborów na godz. 15-tą drużyny przygotują po około 10 harcerek lub harcerzy jako pogotowie w celu ewentualnego przypominania niektórym obywatelom którzy „zapomną” przyjść we właściwym czasie do urny wyborczej.” (Z rozkazu KH L4/61, 5 IV 1961). Oczywiście wybory te są tylko atrapą demokracji, ponieważ nie ma możliwości wyboru między różnymi kandydaturami. Tym bardziej niepokojąco lub groteskowo brzmi wzmianka o owym „przypominaniu obywatelom” żeby poszli do urny…
Lato 1961 - odbywa się zgrupowanie obozowe Hufca w Gorzyniu koło Międzychodu. Od tego roku wyraźnie zmienia się charakter obozowej akcji letniej - zanikają samodzielne obozy drużyn, zamiast nich organizowane są zgrupowania całego hufca, gdzie coraz częściej tworzy się mieszane „drużyny obozowe” i „zastępy obozowe” nie będące kontynuacją pracy całorocznej. Programy zgrupowań są podporządkowane odgórnym wytycznym.
X 1961 - zastępcą komendanta ds. organizacyjnych zamiast phm. Bartoszczyka zostaje phm. Marian Orzech.
8 XI 1961 Po spisie harcerskim Hufiec Poznań-Nowe Miasto liczy 11 drużyn zuchowych, 24 drużyny młodszoharcerskie i 7 starszoharcerskich, zrzeszających łącznie 297 zuchów i 907 harcerzy.
Na przełomie 1961 i 1962 w Muszynie odbywa się zimowisko szkoleniowe instruktorów Hufca.