POLSKA: Zaostrzenie przez władze polityki ideologicznej i kulturalnej. Znaczące podwyżki cen mięsa i tłuszczów. Obchody XX rocznicy wybuchu II wojny światowej, skoncentrowane na postaci komunistycznego bohatera Mariana Buczka i, rzecz jasna, przemilczające wydarzenia 17 IX 1939.
ŚWIAT: Na Kubie zwycięża rewolucja - Fidel Castro obejmuje władzę. Kino światowe: „Rio Bravo”, „Hiroszima moja miłość”, „Pół żartem pół serio”.
POZNAŃ: Rozwija się komunikacja tramwajowa: uruchomione zostają trasy tramwajowe na Zawady i Osiedle Warszawskie. Zostaje zbudowany nowoczesny gmach Szkoły Podstawowej na Szczepankowie.
HARCERSTWO: II Zjazd ZHP: wprowadzenie nowego statutu, z zapisami iż ZHP jest „socjalistycznym związkiem młodzieży opartym na zasadach leninowskich.” Zaczyna się ukazywać miesięcznik „Harcerstwo”.
VII 1959 – zmiana komendanta Hufca XI, zamiast phm. Janusza Dziubalskiego funkcję tę obejmuje phm. Zbigniew Bieliński.
6-30 VII 1959 – zgrupowanie obozowe Hufca II w Nowej Wsi Zbąskiej w ramach akcji „Harcerska Służba Ziemi Lubuskiej”. Komendant hm. Kazimierz Mielcarek.
Lipiec 1959 - samodzielny obóz 51 PDH (Główna) w Bukowinie koło Wałcza, komendant Jan Tschuschke
5-25 VIII 1959 – obóz Hufca XI w Złotowie, komendant Franciszek Wilewski.
![]() Harcerze i zuchy 26 PDH na obozie Hufca II w Nowej Wsi Zbąskiej, 1959 |
![]() Obóz w Nowej Wsi Zbąskiej. Na przykładzie obozów w 1959 widać było już powrót negatywnych tendencji w ZHP - ograniczanie siły i samodzielności drużyn, tworzenie wielkich zgrupowań, zniechęcenie części kadry do dalszej pracy w ZHP |
Niestety akcja obozowa w 1959 pokazała, że pod wpływem nacisków partii komunistycznej w ZHP znów zaczęły pojawiać się antyharcerskie tendencje. Zamiast obozów drużyn i szczepów - wielkie zgrupowania hufcowe, w których uczestniczą tylko reprezentacje drużyn, a podobozy składają się z harcerzy nie znających się wcześniej. Coraz mniej autentycznego zaangażowania i entuzjazmu kadry. Stara kadra instruktorska ukształtowana jeszcze w okresie 1945-1948 powoli odchodzi z ZHP, poświęcając się życiu rodzinnemu i zawodowemu. Nie bez znaczenia jest też jej niechętny stosunek do narzucanych odgórnie „nowych systemów wychowawczych”…