POLSKA: Brutalna walka z opozycją: aresztowanie czołowych polityków opozycyjnych i osadzenie w twierdzy w Brześciu. Wybory do Sejmu. Zaostrzenie się sytuacji w Galicji Wschodniej – wystąpienia terrorystyczne Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i akcja represyjna władz polskich.
POZNAŃ: Miasto dosięgają skutki Wielkiego Kryzysu, choć są one stosunkowo mniejsze niż w innych częściach kraju. Uruchomiona zostaje linia trolejbusowa Śródka-Główna.
HARCERSTWO: Tadeusz Strumiłło rzuca hasło „ofensywy na młodzież”, wzywa do pozyskania młodzieży z niezamożnych środowisk i ilościowego rozwoju ZHP.
Reorganizacja harcerstwa męskiego w Poznaniu. Dotąd wszystkie drużyny tworzyły jeden Hufiec Poznański. Od tego roku istnieją trzy hufce, jednak nie wg układu terytorialnego, a wg typu drużyny. Hufiec I obejmuje drużyny pozaszkolne (czyli działające w miejscu zamieszkania, obejmujące gł. młodzież uczącą się zawodów rzemieślniczych) oraz specjalnościowe, Hufiec II to drużyny gimnazjalne, a Hufiec III – szkolne. Gniazdo 2 PDH wchodzi w skład Hufca I, zaś 3 PDH i 11 PDH w skład Hufca III.
Drużynową 10 PDHek zostaje Jadwiga Stasiewska (Stasiewska-Laurentowska). Rozpoczyna się okres systematycznego podnoszenia poziomu pracy i rozkwitu „Śródeckiej Żeńskiej”.
10 Poznańska Drużyna Harcerek, 1930 - zbiórka,
na której odbyło się przekazanie drużyny pod komendę Jadwigi Stasiewskiej. (fot. zbiory KHistChorWlkp.)
Obóz letni 2 PDH w Gorazdowie. Kolonia 10 PDHek w Przybrodzie.
Prawdopodobnie w początkach 1930 drużynowym 11 PDH zostaje dh. Dutkowski, a po nim w październiku 1930 Jan Skrzypczak.