POLSKA: Zakończenie negocjacji w sprawie wstąpienia Polski do UE. Ósma pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (Kraków i Kalwaria Zebrzydowska). Ujawnienie „afery Rywina”. Przeboje muzyczne: „Baśka” (Wilki), „Nas nie dogoniat» ” (Tatu). W kinach: „Pianista”, „Dzień Świra”, „Zemsta”, „Gwiezdne Wojny – epizod II: Atak Klonów”, „Epoka lodowcowa”.
ŚWIAT: Waluta euro wprowadzona do obiegu w 12 państwach Europy. Trwa wojna w Afganistanie. Atak czeczeńskiego komanda na teatr w Moskwie. Zamachy terrorystyczne na wyspie Bali. Katastrofa tankowca „Prestige” u wybrzeży Hiszpanii – jedna z największych katastrof ekologicznych w dziejach Europy. Olimpiada zimowa w Salt Lake City. Mundial w Korei Południowej i Japonii – Brazylijczycy po raz piąty zostają mistrzami świata, a Polska odpada na etapie grupowym. Summer hit: „Asereje” hiszpanskiego zespołu Las Ketchup. Zenit popularności Christiny Aguilery.
POZNAŃ: Ks. abp Juliusz Paetz podaje się do dymisji po skandalu obyczajowym. Nowym arcybiskupem poznańskim zostaje ks. Stanisław Gądecki. Otwarte zostaje centrum handlowe „Stary Browar”. Oddana zostaje do użytku ulica Prymasa Hlonda (Nowe Zawady) - fragment II ramy komunikacyjnej.
30 I 2002 - powstała nowa gromada zuchowa w Hufcu Poznań-Nowe Miasto: 3 NMGZ przy SP-46 na Os. Warszawskim, działająca w ramach XC Szczepu „Tur”.
Brak dokładnych danych o zimowiskach i biwakach zimowych zimą 2002 w Hufcu Poznań-Nowe Miasto. Na pewno odbyło się:
- Zimowisko „Znalezisko” Szczepu „Leśni”, Szklarska Poręba, 27 I - 2 II 2002
- Zimowisko XC Szczepu, Przemków,
- Zimowisko 2 PDH i 118 PDH, Jerzykowo,
- Zimowisko 25 PDH, Goszczanowo,
- 65 PDHS „Czeremcha” brała udział w Harcerskim Rajdzie Zimowym „Głuchołazy”.
Zimowisko Szczepu „Leśni” w Szklarskiej Porębie odbyło się pod hasłem „śladami karkonoskich poszukiwaczy skarbów”. Szczep odwiedził Starą Chatę Walońską, w której rekonstruowane są dawne obrzędy Walonów - poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni. |
A to baza noclegowa - schronisko „U Rumcajsa”. Ostatni apel zimowiska, wiatr zrywa z głów berety. |
16/17 II 2002 - w Jubileuszowych XX Nocnych Zawodach na Orientację „Nietoperz 2002” wzięła udział pokaźna reprezentacja drużyn z Hufca Poznań-Nowe Miasto: 38 PDHS „Gryf”, 42 PDHS „Vjetrogonja”, 56 PDSH „Ogień” i 444 PDH „Jar”. Znów były sukcesy: III m-ce na trasie pucharowej Paweł Wójtowicz (42 PDHS „Vjetrogonja”), II m-ce na trasie kobiecej – Natalia Bartkowiak (444 PDH „Jar”). Organizatorem zawodów była „Błękitna XIV”, a odbyły się w lasach koło Wiórka. Po „Nietoperzu” dh. Bartek napisał w „Watrze”: Cieszy fakt, że przybywa ludzi z blachami „nietoperza” u nas w hufcu. Z całą pewnością jest to sport z przyszłością. Osobiście liczę na rozwój BnO wśród harcerzy naszego hufca… - wybiegając w przyszłość można dodać, że w ciągu najbliższych lat ta nadzieja miała się spełnić!
19 II 2002 - zawieszono działalność 118 PDHS „Wawer”.
23 II 2002 – w zbiórce z okazji Dnia Myśli Braterskiej w domu kultury „Na Skarpie” uczestniczyła duża liczba środowisk Hufca Poznań-Nowe Miasto: 2 NMGZ, 12 NMGZ, 31 NMGZ, 2 PDH, 25 PDH, 38 PDHS, 45 PDH, 118 PDH, 401 PDH, 444 PDH, Krąg Seniorów „Wiarusy”, a także radny Rady Miasta Poznania Jacek Tomczak i przedstawiciele władz Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.
Luty 2002 - podsumowano wyniki spisu harcerskiego 2002. Hufiec Poznań-Nowe Miasto liczył 606 osób, w tym 118 zuchów, 218 harcerzy, 123 harcerzy starszych oraz 147 instruktorów i seniorów. Działało 8 gromad zuchowych, 24 drużyny harcerskie i 3 kręgi. Niestety tendencja była spadkowa…
Marzec 2002 - rozpoczęły się kursy: podharcmistrzowski, przewodnikowski i drużynowych zuchowych.
Marzec (?) 2002 - w schronisku PTSM w Żerkowie odbył się Złaz Instruktorów Hufca Poznań-Nowe Miasto. W założeniu był on zaplanowany jako spotkanie w celu przedyskutowania spraw przyszłości Hufca, rozwoju stanicy itd. Niestety uczestniczyło tylko 9 osób. Nie było komendanta Hufca ani przedstawicieli większości środowisk, wobec czego Złaz choć upłynął w miłej atmosferze, nie przełożył się na jakieś miarodajne decyzje i plany.
9 III 2002 - V Bieg Urodzinowy 45 PDH „Bór” rozegrał się na terenach wokół lotniska Aeroklubu w Ligowcu pod Poznaniem. Uczestniczyło około 200 harcerzy z kilkudziesięciu drużyn, w tym spoza Poznania. Bieg zainaugurował jednocześnie roczną kampanię „Bohater” 45 PDH „Bór” - zdobywania imienia gen. Stanisława Sosabowskiego. Na trasie starszej I miejsce zajęła 42 PDHS „Vjetrogonja”, na młodszej - ???
V Bieg Urodzinowy 45 PDH „Bór” był okazją do zaznajomienia się ze sprzętem lotniczym i spadochronowym. Na zdjęciu 2 PDH i 118 PDH. |
Patrole rywalizowały na trasie młodszoharcerskiej i starszoharcerskiej |
Impreza zgromadziła około 200 harcerzy, nie tylko z Poznania. Zakończenie odbyło się na lotnisku w Ligowcu. |
Organizatorzy rozpoczęli kampanię mającą na celu zdobycie prawa do noszenia imienia dowódcy 1 Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej |
15-17 III 2002 - biwakiem kursowym w Jerzykowie rozpoczął się pierwszy Kurs Skałkowy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Hufca Poznań-Nowe Miasto. Kilkunastu harcerzy i instruktorów zrzeszonych w HGR brało udział w biwaku, a w późniejszym okresie w zajęciach na sztucznej ściance w Centrum „Dynamix” oraz w wyjeździe w Sokoliki (szerzej nt. kursu zob. „Watra” nr 3/4/5 (140/142) z 2002 r.).
23 III 2002 - na terenach Maltańskiego Klina Zieleni odbył się VII Ekologiczny Rajd Wiosenny przygotowany przez 51 PDH „Żar”. Trasa prowadziła od pętli tramwajowej na Miłostowie przez dolinkę Szklarki, wokół Nowego Zoo do stawu Olszak, gdzie odbyło się ognisko i zakończenie rajdu. Po drodze były konkurencje dla gromad zuchowych i drużyn harcerskich związane z ochroną środowiska.
Wiosenny Rajd Ekologiczny był urozmaicony przez postać słowiańskiego wojownika… |
Ale większą atrakcją było spotkanie z piękną Panią Wiosną, z którą można było sobie zrobić fotkę (niektórzy bardzo chcieli się też umówić z nią na kawę…) |
Wiosna 2002 - czwórka instruktorów Hufca ukończyła pierwszy Kurs Spadochronowy w Aeroklubie współorganizowany również w ramach działalności HGR. Pierwszymi posiadaczami Harcerskiego Znaku Spadochronowego w Hufcu byli phm. Bartosz Bartkowiak, phm. Krzysztof Grybionko, phm. Jakub Rymowicz i phm. Grzegorz Zieliński. Szerzej nt. kursu zob. „Watra” nr 3/4/5 (140/142) z 2002 r. Skoki odbyły się wprawdzie z samolotu Turbolet, a nie AN, ale poza tym wszystko chyba było jak w piosence:
Czy znacie tych chłopców zdobywców przestworzy Zielony berecik, przy boku tkwi nóż Ci chłopcy to spadochroniarze Że skakać nam trzeba, nie bajka, no cóż Na pasach AN-y czekają |
Zabieraj więc bracie spadochron i nóż Koledzy w samolot wsiadają Silniki zawyły i AN się wzniósł I już wysokości nabiera Koledzy się wszyscy do skoku szykują chorąży sam właz nam otwiera |
Spadochron otworzył Już czasza się nad nim otwiera Więc ślizgi on ciągnie i leci do ziemi A cisza się wokół rozlega |
Na dole czekają stęsknione dziewczyny I każda swą radość wyraża Jak dobrze zrobiłam że sobie wybrałam chłopaka spadochroniarza |
6 IV 2002 - 45 PDH „Bór” zajęła III miejsce w grze terenowej „Mitologia-Mumia” zorganizowanej przez Szczep „Awangarda” z Hufca Poznań-Grunwald.
20 IV 2002 - odbyła się kolejna edycja Biegu Zastępów Harcerskich „O Zieloną Pietruszkę”, niestety brak jakichkolwiek dokładniejszych informacji na temat tej imprezy.
19-21 IV 2002 - w ramach kampanii imienia, 45 PDH „Bór” wyjechała do Warszawy na biwak „Bohater”, odwiedzając Cmentarz Wojskowy na Powązkach z grobem gen. Stanisława Sosabowskiego i jego żołnierzy. Drużyna odwiedziła także Główną Kwaterę ZHP.
45 PDH „Bór” w Warszawie - na Cmentarzu Wojskowym przy mauzoleum spadochroniarzy… |
…i przed siedzibą Głównej Kwatery ZHP na ul. Konopnickiej |
19-21 IV 2002 - w Wojnówku odbył się biwak drużyny 11 PDH. Oprócz zajęć z technik harcerskich i gier terenowych odbyła się projekcja na video filmów przyrodniczych „Rosomak ostatni fantom” i „Nieuchwytny wilk” poświęconych zwierzętom znajdującym się w godłach ówczesnych zastępów „Jedenastki”.
10-12 V 2002 - w Przychodzku koło Nowego Tomyśla odbył się „Biwak Majowy” 11 i 434 PDH ze Szczepu „Leśni”.
18 V 2002 - na polach lednickich koło Imiołek odbył się po raz szósty Apel III Tysiąclecia. Środowiska harcerskie z Hufca Poznań-Nowe Miasto także brały udział w służbie sanitarnej i porządkowej.
Harcerze na Lednicy 2002 |
Tradycyjnie już udział wzięła 2 PDH |
5 VI 2002 - powstała nowa gromada zuchowa: 1 NMGZ „Wesołe Słoneczka” przy SP-18 na Os. Armii Krajowej.
8-9 VI 2002 - odbyła się wyprawa pionu starszoharcerskiego 45 PDH do Puszczy Noteckiej.
22 VI 2002 - 11 PDH wzięła udział w I Harcerskim Turnieju Piłki Halowej „Sidi’s Scout Football Cup” w Murowanej Goślinie, zajmując IV miejsce na 8 drużyn.
22 VI 2002 - odbył się XIII Harcerski Bieg terenowy „Nafta-Praca” zorganizowany przez Krąg Instruktorski „Róża Wiatrów” i 56 PDSH „Ogień”. Jak widać więc, reaktywowano imprezę z popularnego kilka lat wcześniej cyklu „habet”. Bieg był adresowany do realnie działających w drużynach zastępów harcerskich i starszoharcerskich.
5 VII 2002 – zmarł hm. Kazimierz Mielcarek, nestor instruktorów Hufca Poznań-Nowe Miasto, drużynowy 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego (1937-1938), współorganizator konspiracji „Szarych Szeregów” w Poznaniu, ppor. Armii Krajowej, szczepowy Szczepu 2, komendant Hufca Poznań-Śródka 1949-1950, współuczestnik reaktywacji harcerstwa w 1956 roku, komendant Hufca Poznań Śródka 1957-1960 i Poznań-Nowe Miasto 1960-1962, przewodniczący Komisji Historycznej Hufca, wieloletni lider środowiska seniorów „Wiarusów” 2 PDH. W pogrzebie druha Kazimierza na Cmentarzu Miłostowo (11 VII 2002) uczestniczyła Komenda Hufca, drużyny harcerskie i seniorzy. |
Latem 2002 w Hufcu Poznań-Nowe Miasto odbyły się następujące obozy:
1) Obóz w Imiołkach turnus I: Szczep „Leśni” i kolonia cywilna (ZOBACZ WIĘCEJ) 8-22 VII 2002 kmdt hm. T. Ptaszyński,
2) Obóz w Imiołkach turnus II: 1 i 2 NMGZ, 9 SŚDH, 45, 51, 47, 401 i 444 PDH oraz Szczep HSDŚ (ZOBACZ WIĘCEJ) 22 VII-5 VIII 2002, kmdt hm. T. Ptaszyński,
3) Obóz X Szczepu im. J. Bytnara, Piecnik, kmdt phm. A. Kruś,
3) Obóz X Szczepu im. J. Bytnara, Próchnówko, kmdt phm. A. Kruś,
4) Obóz XC Szczepu „Tur”, Gołąbek, kmdt hm. P. Bobrowski,
5) Obóz 112 PDH i 2 PDH, Próchnówko, kmdt hm. W. Michalak,
6) Obóz 118 PDH, Próchnówko, kmdt phm. A. Lewandowska.
Obóz w Imiołkach - I turnus, Szczep „Leśni” oraz kolonia dh. Justyny i dh. Pawła. Apel inauguracyjny. |
Na I turnusie Imiołki zamieniły się w miasteczko OK Pif-Paf City. Drogowskaz wskazywał drogi do różnych stanów Dzikiego Zachodu. Więcej zdjęć i informacji zobacz na osobnej podstronie |
Drugi turnus w Imiołkach zgromadził jeszcze większą rzeszę drużyn: 1 i 2 NMGZ, 9 SŚDH, 45, 51, 47, 401 i 444 PDH oraz Szczep HSDŚ |
II turnus miał stylistykę militarną, a ten sam drogowskaz wykorzystano do oznaczenia innych kierunków… Więcej zdjęć i informacji zobacz na osobnej podstronie |
Obóz X Szczepu odbył się w 2002 w Piecniku… |
to także stanica w dawnym woj. pilskim, zresztą niedaleko troszkę bardziej znanego Próchnówka |
W Próchnówku w 2002 były m.in obóz 2 i 112 PDH oraz obóz 118 PDH |
Oto kadra 2 PDH i 112 PDH planuje prace kwatermistrzowskie |
Z powodu zaostrzenia przepisów biurokratycznych, niestety w XXI wieku przestały się odbywać pełne harcerskie obozy wędrowne, tak popularne w poprzednich latach. Odbywały się jednak krótsze kilkudniowe letnie wyjazdy instruktorów i najstarszych harcerzy w góry Polski i nie tylko. Celem takich wypraw stały się także tereny poza granicami kraju. W 2002 roku odbył się m.in. wyjazd pionu starszoharcerskiego 45 PDH „Bór” w Jurę Krakowsko-Częstochowską, wyjazd 42 PDHS do Sankt Petersburga (więcej na osobnej podstronie) oraz wyprawa instruktorów 38 PDHS „Gryf” w Czarnohorę (Karpaty Ukraińskie) (więcej na osobnej podstronie)
42 PDHS w „Pitrze” - dawnej stolicy Rosji |
38 PDHS na Ukrainie - przed zabytkowym dworcem kolejowym we Lwowie |
W tle majestatyczna Howerla - najwyższa góra Ukrainy. Wędrówka po Karpatach Ukraińskich to jak napisano w „Watrze”, szlak dla „Człowieka Wilka” - prawdziwie surowe góry, bez udogodnień dla turystów… |
…gdzie można poczuć prawdziwy kontakt z przyrodą, wędrować z namiotem, spać gdzie dusza zapragnie. Biwak pod Rachowem. |
31 VIII-1 IX 2002 - w Poznaniu nad Jeziorem Maltańskim odbył się Zlot Jubileuszowy 90-lecia Harcerstwa Wielkopolskiego. Instruktorzy Hufca Poznań-Nowe Miasto byli także zaangażowani w jego przygotowanie. Komenda Chorągwi wystosowała podziękowania za wkład pracy w przygotowanie Zlotu pięciu drużynom z Nowego Miasta: 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego, 38 PDHS „Gryf”, 45 PDH „Bór”, 65 PDHS „Czeremcha” i 112 PDH „Ostoja” im. Zawiszaków.
7 IX 2002 - odbyły się uroczystości 70-lecia Harcerstwa na Osiedlu Warszawskim z okazji 70 rocznicy założenia pierwszej drużyny na tym terenie - 26 PDH im. Henryka Sienkiewicza. W zlocie wzięli udział seniorzy 26 PDH i 13 PDHek z Kręgu Seniorów „OWar”, seniorzy innych środowisk, przedstawiciele władz lokalnych, media i mieszkańcy Osiedla. Niestety mało było czynnych harcerzy - tylko kilku z 2 PDH z Komandorii. Jubileusz był więc okazją do zadania sobie pytań o przyszłość harcerstwa na tym terenie, tak bogatym w piękne tradycje historyczne. Szersza relacja w „Watrze” nr 143/146.
70-lecie harcerstwa na Osiedlu Warszawskim. Apel przed Szkołą Podstawową nr 46 przy ul. Inowrocławskiej zgromadził liczne poczty sztandarowe seniorów… |
…rozglądano się, gdzie są czynni młodzi harcerze. Niestety Szczep „Osiedle Warszawskie” zakończył działalność w 2001, obecna była tylko 2 PDH związana z pobliską Komandorią i Śródką. |
27-29 IX 2002 – w Imiołkach odbył się VI Biwak Hufcowy „Harcerski Start 2002”. Organizatorem 45 PDH i Komenda Hufca (komendant Biwaku - hm. Tomasz Ptaszyński). Frekwecja była nieco niższa niż w 2001 - nie licząc organizatorów, było 65 uczestników z 7 drużyn na trasie starszoharcerskiej i 32 z 5 drużyn na starszoharcerskiej, jednak impreza była oceniana jako bardzo udana (tylko na plakietce błędnie wybito IV zamiast VI…). Wyniki rywalizacji były następujące: w kategorii młodszoharcerskiej I miejsce 51 PDH „Żar”, II - 47 PDH „Burza”, III - 444 PDH „Jar”. W kategorii starszoharcerskiej: I miejsce 38 PDHS „Gryf”, II - 2 PDH „Komandorzy”, III - 65 PDHS „Czeremcha”. Obszerna relacja ukazała się w „Watrze” nr 147/148, a więcej informacji można też znaleźć na naszej witrynie w tym miejscu.
Hufiec Poznań-Nowe Miasto w komplecie na VI Biwaku Hufcowym „Harcerski Start 2002” w Imiołkach. Więcej zdjęć i informacji zobacz na towarzyszącej podstronie.
początek października 2002 – w Wielkiej Grze Wojennej „Perkun 19” w stylistyce korsarskiej, organizowanej przez 37 PDH „Bractwo Kruka i Kojota” z Hufca Siódemka uczestniczyły połączone siły 38 PDHS „Gryf” i 42 PDHS „Vjetrogonja” zajmując I miejsce i zdobywając trofeum „Perkuna”. Było to trzecie zwycięstwo środowisk z Hufca Poznań-Nowe Miasto na tej imprezie!!!
11-13 X 2002 – 45 PDH „Bór” wzięła udział w Jesiennej Grze Polowej w Leśnicach koło Lęborka, zdobywając I miejsce.
45 PDH „Bór” po raz drugi na Jesiennej Grze Polowej. Leśnice koło Lęborka, październik 2002 |
Jesienna Gra Polowa to jedna z bardziej znaczących imprez drużyn proobronnych ZHP w skali ogólnopolskiej, tym bardziej drużyna mogła być dumna z I miejsca. |
25-27 X 2002 - w Chodzieży odbył się biwak gromad zuchowych 2 i 10 NMGZ.
31 X 2002 - w budynku „Starego Hufca” nad Maltą odbyła się zabawa „Halloween” zorganizowana przez 2 i 45 PDH.
Impreza Halloween, 2002 |
Czyżbyśmy się trochę amerykanizowali? ;-) |
2 XI 2002 - Apel Poległych nad Maltą przy Pomniku Poległych Harcerzy zorganizowała 56 PDHS „Ogień”, jak co roku uczestniczyły niemal wszystkie jednostki organizacyjne Hufca Poznań-Nowe Miasto.
8/9 XI 2002 - XXII Bieg Nocny Śladami Historii zorganizowany przez Hufiec „Siódemka” już wręcz „tradycyjnie” przyniósł sukcesy dla Hufca Poznań-Nowe Miasto. II miejsce na trasie specjalnej i I na trasie normalnej zajęły patrole Szczepu „Leśni”, poza tym udział brały też dwa patrole 38 PDHS, dwa patrole 45 PDH i jeden 65 PDHS.
11 XI 2002 - w Dzień Niepodległości na Osiedlu Warszawskim w uroczystej Mszy Świętej wzięli udział seniorzy z kręgów „Owar” i „Wiarusy” ze sztandarami. Przeprowadzono też apel poległych pod tablicą na „starym kościele” upamiętniającą poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej. Dzień Niepodległości na Osiedlu zakończył się spotkaniem w harcówce z piosenkami harcerskimi i patriotycznymi.
23 XI 2002 - 11 PDH wzięła udział w II Harcerskim Turnieju Piłki Halowej „Sidi’s Scout Football Cup” w Murowanej Goślinie.
XI 2002 - odbył się Biwak Andrzejkowy X Szczepu w Murowanej Goślinie.
7/8 XII 2002 - odbyły się zorganizowane przez 38 PDHS „Gryf” II Mistrzostwa Hufca w Biegach na Orientację „HADES”. Miejscem rozegrania zawodów były lasy koło Żabna, na wschód od Mosiny. Komendantem Zawodów był dh. Marcin Gorzelańczyk. Uczestniczyło kilkunastu zawodników z drużyn 9 SŚDH, 38 PDHS, 42 PDHS, 45 PDH, 47 PDH, 56 PDSH, 444 PDH. Mimo temperatur sięgających w nocy minus 10 stopni, uczestników nie opuszczał sportowy duch. Ostatecznie Mistrzem Hufca (zwycięzcą trasy pucharowej) został dh. Paweł Wójtowicz (42 PDHS „Vjetrogonja”), na trasie kobiecej I miejsce zajęła dh. Anna Grabianowska (9 SŚDH „Dąbrowa”), na sportowej dh. Marcin Hoffmann (45 PDH „Bór”).
Hades 2002, świecznisko przed startem |
Po nocnym biegu - zbiorowe zdjęcie z pucharami i dyplomami. |
13-15 XII 2002 - w Bolewicku odbył się Biwak Wigilijny Szczepu „Leśni”.
21 XII 2002 - w domu kultury „Ratajan” na Os. Piastowskim odbyło się spotkanie „weteranów” z okazji XV rocznicy założenia Szczepu „Leśni”. Przybyło sporo dawnych harcerzy i instruktorów, odbyła się krótka intregracyjna gra terenowa, a potem oglądano slajdy i filmy z obozów, podzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy i piosenki harcerskie. Spotkania opłatkowe odbyły się także w innych środowiskach.
XII 2002 - X Szczep występował na deskach Teatru Wielkiego w spektaklu „Wigilie Polskie” Barbary Wachowicz.
27 XII 2002 - zawieszono działalność 3 NMGZ i 4 NMGZ (obie - XC Szczep), reaktywowano 16 NMGZ „Wesołe Stokrotki” (Szczep HSDŚ).
31 XII 2002 - w tym dniu w Hufcu ZHP Poznań-Nowe Miasto im. Bolesława Chrobrego istniały następujące podstawowe jednostki organizacyjne:
A) Gromady zuchowe:
- 1 NMGZ „Wesołe Słoneczka” (SP-18 Os. Armii Krajowej)
- 2 NMGZ (SP-85 Komandoria)
- 5 NMGZ „Zielone Stópki”(X Szczep im. J. Bytnara)
- 10 NMGZ (Szczep „Rataje”)
- 10 NMGZ NS (X Szczep im. J. Bytnara)
- 12 NMGZ
- 16 NMGZ „Wesołe Stokrotki” (Szczep HSDŚ)
- 31 NMGZ „Cwaniacy” (środowiskowa Żegrze)
- 32 NMGZ NS „Zielone Migusie” (X Szczep im. J. Bytnara, OSWDG)
B) Drużyny harcerskie i starszoharcerskie: (uwaga: niektóre miana są nieoficjalne lub niepotwierdzone):
- 2 PDH im. Kazimierza Wielkiego (przy SP-85 Komandoria)
- 11 PDH „Bractwo Kory Brzozowej” (Szczep „Leśni” Os. Rzeczypospolitej)
- 25 PDH „Rój” (Szczep „Rataje”)
- 38 PDHS „Gryf”(przy KH)
- 42 PDHS „Vjetrogonja”(przy KH)
- 45 PDH „Bór” (Os. Piastowskie)
- 47 PDH „Burza” (przy SP-3 Swarzędz)
- 48 PDH „Grot” (XC Szczep „Tur”)
- 51 PDH „Żar” (przy SP-18 Os. Armii Krajowej)
- 56 PDSH „Ogień” (przy SP-18 Os. Armii Krajowej)
- 65 PDH „Iskra” (X Szczep im. J. Bytnara)
- 65 PDHS „Czeremcha” (X Szczep im. J. Bytnara)
- 82 PDH „Grabica” (XC Szczep „Tur”)
- 90 PDH „Tur” im. gen. St. Roweckiego „Grota” (XC Szczep „Tur”)
- 104 PDH NS „Dziupla” (Szczep „Leśni”, SPS-104)
- 106 PDH NS „Szaniec”
- 112 PDH „Ostoja” im. Zawiszaków (Górny Taras Rataj)
- 118 PDH „Zawiszacy” (Szczep „Rataje”)
- 190 PDH „Rakoń” (XC Szczep „Tur”)
- 401 PDH „Noc” (przy SP-19 Os. Oświecenia)
- 434 PDH „Orejana” (Szczep „Leśni” Os. Rzeczypospolitej)
- 436 PDH „Mafeking” (HSDŚ)
- 437 PDH „Czarne Kruki” (HSDŚ)
- 444 PDH „Jar” (Szczep „Rataje”)
C) Inne jednostki:
- Harcerska Grupa Ratownicza
- Krąg Instruktorski „Róża Wiatrów”
- Krąg Seniorów Osiedla Warszawskiego „Owar”
- Krąg Seniorów 2 PDH „Wiarusy”
- Poczta Harcerska nr 133 Poznań