POLSKA: Pomożecie? Pomożemy!” - do władzy dochodzi technokratyczna ekipa partyjnej Edwarda Gierka. Obiecuje ona zaspokoić konsumpcyjne potrzeby społeczeństwa. Za pożyczone z Zachodu pieniądze rusza modernizacja przemysłu i infrastruktury na wielką skalę. W sferze ideologiczno-kulturowej po krótkiej liberalizacji i pewnych gestach na rzecz wartości narodowych (np. odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie) rozpoczyna się propaganda „jedności moralno-politycznej narodu” i tzw. propaganda sukcesu w TVP. W kinach: „Nie lubię poniedziałku”. W TVP: „Podróż za jeden uśmiech”. Pierwsze programy kolorowe w TVP. Władze oświatowe zezwalają dziewczętom na przychodzenie do szkoły w spodniach (wcześniej było to zabronione).
ŚWIAT: Zaczyna się dynamiczny rozwój gospodarczy tzw. „azjatyckich tygrysów” (Korea Płd., Tajwan, Singapur, Hongkong). Frederick Forsyth publikuje „Dzień Szakala” – pierwszy nowoczesny thriller political fiction. Ukazuje się najsłynniejszy, IV album grupy rockowej Led Zeppelin z balladą „Stairway to Heaven”. Kryzys zaufania wobec sił prawa i porządku - pojawiają się filmy o twardych gliniarzach na granicy prawa: „Brudny Harry” i „Francuski łącznik”.
POZNAŃ: Powstaje kabaret „Tey” z Zenonem Laskowikiem i Bogdanem Smoleniem. Trwa budowa osiedli ratajskich, powstają nowe gmachy szkolne
HARCERSTWO: VII Alert „Naszej Biało-Czerwonej” (tematyka różna: ludzie walki i pracy, sport i kultura fizyczna, czyny społeczne)
14 II 1971 – w Ośrodku Harcerskim na Malcie odbyła się IV Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza (na proporczykach okolicznościowych błędnie nr VI). Przewodniczącym obrad był phm. Bohdan Sawczyn, w Konferencji brali udział jako goście przedstawiciele dzielnicowych władz partyjnych, Jednostki Wojskowej z Krzesin (por. Ryszard Solarski), organizacji, szkół itd.
Zostaje wybrana Rada Hufca w składzie: hm. Maria Antczak, hm. Władysław Gałdyński, hm. Bernard Kasprzak, hm. Henryk Konefka, hm. Marian Orzech, hm. Jan Ptak, hm. Elżbieta Wilczkowiak, hm. Franciszek Wilewski, phm. Władysław Filipiak, phm. Lucyna Larek, phm. Urszula Marek, phm. Elżbieta Stachowska, phm. Kazimiera Szych, phm. Wojciech Tokłowicz, pwd. Jarosław Patyk, pwd. Eleonora Błaszkiewicz, pwd. Andrzej Rothe.
Wybrano też Komisję Rewizyjną w składzie: phm. Bogdan Wagner (przewodniczący), hm. Zbigniew Bieliński, phm. Zdzisław Grabarkiewicz, phm. Aleksandra Łączkowska, phm. Bogdan Sawczyn, phm. Elżbieta Dotka, pwd. Wawrzyniec Szulc.
Rada wybrała Komendę Hufca w 7-osobowym składzie: hm. M. Orzech (komendant), phm. Elżbieta Stachowska (z-ca), pwd. Jarosław Patyk (z-ca), hm. Maria Antczak, phm. Lucyna Larek, phm. Władysław Filipiak, pwd. Eleonora Błaszkiewicz. Komendantem Hufca został po raz kolejny hm. Marian Orzech.
18-20 II 1971 – w Hufcu gościły sierotki po Maurice Thorezie: przedstawiciele komunistycznej organizacji młodzieżowej z Francji Les Pionniers de France.
![]() IV Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza 1971 - widać ówczesny wystrój wnętrza Ośrodka Harcerskiego nad Maltą |
![]() Delegacje drużyn ze zobowiązaniami - rytuał zaczerpnięty ze zjazdów partyjnych. |
20 II 1970- odbyła się VII Sztafeta Wyzwolenia, pod hasłem „Naśladując bohatera naszego Hufca Janka Krasickiego oraz tych którzy wywalczyli niepodległość Ojczyzny, przygotowujemy się do obrony granic Polski Ludowej”. Tak samo jak w poprzednich latach, impreza zaczęła się Apelem Poległych na Miłostowie, a potem odbyła się rywalizacja patroli w dziedzinie pierwszej pomocy, strzelania z kbks, rzutu granatem, historii II wojny światowej, przepisów ruchu drogowego. Podobnie jak w 1970, Sztafeta zakończyła się w SP-85 na Komandorii, a nie w jednostce wojskowej. Uczestniczyło 65 patroli. Wyniki rywalizacji były następujące - w grupie A I miejsce 120 PDH (SP-53 Głuszyna), II miejsce 106 PDH (SP-63 Starołęka), III miejsce 126 PDH (SP-63 Starołęka). W grupie B I miejsce MKI „Paladyni” (JW. 2452), II i III miejsce KMW JW. 2425.
Komenda Hufca postanowiła, by w przyszłości na Sztafetę Wyzwolenia nie zapraszać patroli ZMS i LOK ze względu na ich złe zachowanie…
26 II 1971 – w Ośrodku Harcerskim przeprowadze zostały eliminacje dzielnicowe X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej.
17 IV 1971 – w SP-55 na Kobylepolu odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru 38 PDH im. Janka Krasickiego, ufundowanego przez Komitet Rodzicielski.
20 IV 1971 – w Hufcu gościła delegacja czechosłowackiego Socjalistycznego Związku Młodzieży.
1 V 1971 – Hufiec uczestniczył w pochodzie 1-majowym.
14 V 1971 – zakończono trwający od 29 XI 1970 kurs zastępowych i przybocznych.
19 V 1971 - Szkoła Podstawowa nr 46 na Osiedlu Warszawskim otrzymała imię Marii Dąbrowskiej. Otwarto izbę pamięci urządzoną przez Szczep ZHP SP-46.
30 V 1971 – rozegrano finał Mistrzostw Hufca w piłce ręcznej. Puchar zdobyła 27 PDH przy SP-85 na Komandorii.
1 VI 1971 – z okazji Dnia Dziecka zorganizowano zabawę dla dzieci na placu przy ul. Gdańskiej i w Parku Tysiąclecia.
10 VI 1971 – w Parku Tysiąclecia odbyła uroczysta inauguracja Akcji Letniej. W części artystycznej wystąpiła 28 ADH.
Akcja Letnia 1971 - znacznie liczniejsza niż w poprzednich latach, odbyły się następujące obozy:
1) Kolonia zuchowa w Mikorzynie, 5-25 VII 1971, kmdt hm. Romana Werbińska,
2) Obóz stały w Mikorzynie, 5-25 VII 1971, kmdt hm. Władysław Gałdyński,
3) Obóz stały szczepu Technikum Chemicznego we Fromborku w ramach akcji „Frombork 1001”, 3-24 VII 1971, kmdt pwd. Władysław Ciechan,
4) Obóz stały w Lechlinie drużyn SP-3, 10-30 VII 1971, kmdt phm. Wojciech Tokłowicz,
5) Obóz stały w Mierzynie, 25 VI – 8 VII 1971,
6) Obóz wędrowny 90 PDH po Ziemi Szczecińskiej, 18 VII – 1 VIII 1917, kmdt pwd. Barbara Perz,
7) Obóz wędrowny instruktorski po Mazurach, 2-17 VIII 1971, kmdt hm. Jan Ptak,
8) Obóz wędrowny po Wielkopolsce, 14-18 VIII 1971,
9) Obóz szkoleniowy dla kandydatów na drużynowych w Mikorzynie, 23-30 VIII 1971, kmdt hm. Marian Orzech,
![]() Harcerska Akcja Letnia 1971 - Mikorzyn. Charakterystyczne wzorzyste chusty, najprawdopodobniej były symbolem obozowym tego roku |
![]() Harcerska Akcja Letnia 1971 - Mikorzyn |
![]() Kolonia zuchowa w Mikorzynie, 1971. W głębi z lewej komendant Orzech. |
![]() Mikorzyn, dziewczyny w spodniach - oznaka „liberalizmu” epoki gierkowskiej. Za Gomułki było to zabronione! Na kieszeniach widoczna plakietka „LATO 71” reprodukowana wyżej na naszej stronie (żółta z ptaszyskiem). |
Łącznie w obozach brało udział 824 harcerzy i zuchów. Oprócz tego zorganizowano Nieobozową Akcję Letnią. Uczestniczyło 1762 dzieci w 211 zastępach.
1 IX 1971 - otwarcie nowej Szkoły Podstawowej nr 20 na Os. Rzeczypospolitej. Była to pierwsza szkoła na terenie dzielnicy, która w ramach eksperymentu miała pracować tzw. socjalistyczną pedagogiką harcerską wg koncepcji Heliodora Muszyńskiego. Był to pedagogiczny potworek, który nie miał nic wspólnego z harcerstwem. Na szczęście po kilku latach eksperyment został przerwany.
2 IX 1971 - uroczysta inauguracja roku harcerskiego, apel w Parku Tysiąclecia, występ szczepu SP-3 phm. Wojciecha Tokłowicza
8 IX 1971 – rozpoczęła się budowa murowanego budynku magazynu na terenie Ośrodka Harcerskiego przy Jeziorze Maltańskim
2 XI 1971 – odbył się Apel Poległych pod krzyżem na Malcie.
3 XII 1971 – oddano do użytku Spółdzielczy Ośrodek Harcerski (Rejonowy Ośrodek Harcerski) czyli tzw. „Willę na Skarpie” na Os. Piastowskim zbudowaną przez SM „OM”.
1971/1972 – odbyła się akcja „Harcerska Nieobozowa Zima z Expresem Poznańskim”. W ramach niej zorganizowano zimowiska półkolonijne w SP-85 na Komandorii (komendant hm. Gałdyński), w „Willi na Skarpie” na Os. Piastowskim (kmdt Jerzy Bohdanowski) i na Os. Jagiellońskim (kmdt Teresa Klamecka).
26 XII 1971 - 2 I 1973 - w Międzygórzu odbyło się zimowisko szkoleniowe „Zimowisko Nowomiejskich Żaków” dla kandydatów na instruktorów.