POLSKA: Rok hiperinflacji, napięć społecznych i politycznych. Marka polska traci z dnia na dzień na wartości, rośnie bezrobocie, wybuchają strajki. Uruchomiony zostaje port w Gdyni.
POZNAŃ: Rozpoczyna się likwidacja wewnętrznego pierścienia fortyfikacji istniejącego wciąż na prawym brzegu Warty. Demilitaryzacji ulega Fort Reformatów na Komandorii, Fort Radziwiłła na Ostrowie Tumskim, Prochownia Rusa nad Cybiną i Fort Rocha na Św. Rochu. Rozebrane zostają bramy i wały forteczne. Odtąd miasto może się swobodnie rozbudowywać w kierunku wschodnim. W dniach 7-8 V 1923 w Poznaniu jest gorąco witany marszałek Francji i Polski, Ferdinand Foch, Honorowy Harcerz Rzeczypospolitej.
25 II 1923 – 2 PDH brała udział w obchodach jubileuszu kapłaństwa ks. biskupa Stanisława Łukomskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńsko-poznańskiej – Honorowego Harcerza Rzeczypospolitej. Po mszy w kościele św. Małgorzaty na Śródce harcerze sami zaprzęgli się do powozu jubilata i zawieźli go do pałacu arcybiskupiego na Ostrowie Tumskim.
13 V 1923 – odbyło się poświęcenie nowego sztandaru 2 PDH.
19-22 V 1923 (Zielone Świątki) - na poznańskiej Malcie odbył się Zlot Jubileuszowy 10-lecia Harcerstwa Wielkopolskiego. Uczestniczyła nim 2 PDH.
Zlot trwał cztery dni, faktycznie nie odbył się w dokładną rocznicę 10-lecia harcerstwa w Wielkopolsce, ta bowiem wypadała już jesienią 1922. W pierwszym dniu zlotu urządzono defiladę w centrum Poznania i wystawę harcerską na terenie Targów Poznańskich. Jak pisał „Orędownik Wielkopolski” „Niektóre drużyny wystawiły zbiory roślin, motyli, chrząszczy, płazów i gadów oraz dobrze spreparowanych grzybów”. Defiladę odbierał pod zamkiem dowódca Okręgu Korpusu, gen. Kazimierz Raszewski. Jak pisał Marian Lissowski, „Radowała się publiczność, widząc kwiat młodzieży, twarze opalone, tchnące zdrowiem, ruchy sprężyste i karne”. Tego samego dnia wieczorem odbyła się uroczysta akademia w Auli Uniwersysteckiej w obecności wojewody Adolfa Bnińskiego, prezydenta Ratajskiego, generała Raszewskiego i przedstawicieli duchowieństwa.
Drugiego dnia zlotowi przyglądali się szef Imperialnego Sztabu Generalnego generał Frederick Lambart (Lord Cavan) i szef Brytyjskiej Misji Wojskowej w Polsce, generał Adrian Carton de Wiart. „dano pokaz życia harcerskiego w obozie. Publiczności pokazali harcerze co robią na wycieczkach, jak ćwiczą ciało i ducha w myśl zasad skautowych. Najciekawszy popis, budowa mostu harcerskiego, wypadł właśnie na czas wizyty na boisku bawiących w Poznaniu gości angielskich, gen. Lorda Cavana i gen. Carton de Wiart ze świtą. Goście wobec towarzyszących im gen. Raszewskiego i Inspektora Armji gen. Skierskiego wyrazili się z uznaniem o dziarskiej postawie polskich skautów. Na zakończenie obchodu dziesięciolecia urządzono we wtorek rano na terenach swarzędzkich ćwiczenia polowe trwające do popołudnia.”
Pokaz budowy mostu, obserwowany przez brytyjskich generałów Lorda Cavana i Cartona de Wiart
Obóz zlotowy na maltańskiej polanie (fot. z: M. Lissowski, Harcerstwo poznańskie w pierwszem dziesięcioleciu, Poznań 1924)
Przyrzeczenie w I Drużynie Harcerek im. Dąbrówki, czerwiec 1923. W tle widać kościół głównieński pw. NMP
(fot. ze zbiorów Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP)