POLSKA: Sejm Ustawodawczy uchwala 17 III Konstytucję RP (tzw. marcową). Zawarty zostaje traktat pokojowy z Rosją Radziecką. Wybucha III Powstanie Śląskie. Rozpoczyna się budowa portu i miasta w Gdyni.
POZNAŃ: Pierwszy rok pokojowej gospodarki w Polsce, Wielkopolsce i Poznaniu. Zaczyna się odradzać handel i przemysł. Zostaje uruchomiona bezpośrednia komunikacja kolejowa Poznań-Warszawa przez Wrześnię, Konin i Kutno. Odbywa się pierwszy Targ Poznański. W Poznaniu trwa akcja poparcia dla polskości na Górnym Śląsku. Odbywają się wiece i manifestacje, zbierane są pieniądze na akcję plebiscytową oraz na działania zbrojne III Powstania Śląskiego.
HARCERSTWO: Harcerstwo na początku lat 20-tych przeżywa poważny kryzys, spadek ilości i jakości, spowodowany głównie odpływem kadry, brakiem pomysłów na działalność w niepodległym kraju, oraz zdominowaniem ZHP przez endecję. Wielu instruktorów i starszych harcerzy, którzy w latach 1918-1920 wstąpili do wojska, już nie powróciło do szeregów harcerskich. Brakowało także sprzętu obozowego. Poszukiwanie dróg wyjścia ze stagnacji trwało długo…
W 1921 do czynnej pracy harcerskiej powrócił Florian Grygiel i wznowił systematyczną działalność 2 PDH. Jednocześnie dh. Grygiel założył kolejną drużynę: 9 PDH im. Hugona Kołłątaja jako drużynę szkolną przy Szkole Powszechnej nr 19 na Śródce. Drużyna ta była młodszym pionem 2 PDH zrzeszającej wówczas młodzież starszą.
Odbył się pierwszy po odzyskaniu niepodległości obóz wędrowny 2 PDH po Wielkopolsce.
Najprawdopodobniej w 1921 roku powstała na Głównej (jeszcze poza granicami miasta Poznania) I Żeńska Drużyna Harcerska im. Dąbrówki - pierwsza drużyna harcerek na terenie dzisiejszej dzielnicy Poznań-Nowe Miasto.
I Drużyna Harcerek im. Dąbrówki, Główna, jeszcze poza granicami Poznania. Unikatowe zdjęcie z początku lat 20-tych. W tle widać kominy fabryczne Głównej. Pierwsza z prawej prawdopodobnie drużynowa Zofia Zakrzewska.
(fot. ze zbiorów Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP)